IPO-kõrbes tibutab

29. mai 2009, 10:07

Majanduse heast käekäigust tunnistust
andvaid indikaatoreid on palju, samamoodi võib nende indikaatorite järgi aru
saada, et olukord majanduses on halb. Üks üsna lihtne ja selge majandustervise
näitaja on avalike esmaemissioonide arv ehk uute ettevõtete noteerimine
aktsiaturul.

Võime kas või mõelda oma kodubörsile – kui Eesti koguprodukt lendas püstloodis üles, leidsid börsile lühikese aja jooksul tee näiteks Olympic EG, Ekspress Grupp ja Arco Vara. Pärast viimast tulemist kukkus kasv kokku ja ettevõtted ei ole tahtnud ka enam börsilt raha korjata, sest nad ei pruugi seda saada või saavad oluliselt vähem kui rõõmsate emotsioonide aegadel.

Mõni aeg tagasi lugesin teaduslike artikleid, kus uuriti börsile tulemisega seonduvat. Muu hulgas jõuti nendes töödes ka järeldusele, et heal ajal börsile tulnud ettevõtete aktsiad on üle hinnatud. Kui ma oma kogemustele ja pikaajalisele börsivaatlusele mõtlen, siis pean tunnistama, et nii ongi. Headel aegadel tasub IPOdest osa võtta, kuid enamikul juhtudel on mõistlik aktsiad pärast tavapärast esimeste päevade tõusu turgu lükata. See oli lihtsalt üks hea soovitus, mida edaspidi meeles pidada.

Positiivset: IPO-indeksid kukkumast lakanud

Kui nüüd vaadata, mis toimub USAs, siis võib värskete börsifirmade arvust järeldada, et olukord seal on päris kole. See ei ole muidugi kellelegi üllatus. Kuid hea uudis on see, et IPO-turul on veidi aktiivsemaks läinud ja, nii nagu mitmed teisedki indikaatorid, on ka erinevaid IPO-indeksid kukkumast lakanud.

Uute ettevõtete börsile tulek on USA majandusele väga oluline, sest uus raha tekitab uusi töökohti. USA riskikapitaliste koondava organisatsiooni andmetel lõid endised riskikapitalil baseeruvad firmad eelmise aasta seisuga maailma suurimas majanduses 12 miljonit töökohta ning tootsid pea kolme triljoni USA dollari eest käivet. Renaisssance Capital märgib aga Forbesi vahendusel, et just uued ettevõtted hoidsid ajavahemikus 1980-2005 USA töökohtade arvu kasvu positiivsena.

Kui eelmisel karmil aastal korraldasid esmase avaliku aktsiaemissiooni USAs vaid 43 ettevõtet, siis tänavu on olukord päris hulluks pööranud ja senini on uut kapitali börsilt otsimas käinud vaid viis ettevõtet. Sealjuures 27 IPO-protsessi on kas katkestatud või edasi lükatud. Võrdluseks võiks tuua, et kümme aastat tagasi tehtud rekordaastal noteeriti USAs pea 500 uut ettevõtet.

USAs nädalaga kaks uut börsifirmat

Eelmisel nädalal alustati USAs kauplemist kahe uue ettevõtte aktsiatega ning mõlema turuväärtus on praegu märgatavalt kõrgemal kui börsile tulles. See võib olla hea algus uuele IPO-perioodile, sest turg tundub emissioonid juba hästi vastu võtvat.

Kindluse taastumine peaks aga vaikselt hakkama ka uusi ettevõtteid börsile meelitama. BusinessWeek kirjutas üleeile, et Goldman Sachs ootab lähemal ajal kümmet kuni viitteist riskikapitalil põhinevalt firmalt avalikuks astumist, kuna viimased on end SECis juba järjekorda võtnud.

Riskikapitali ettevõtete börsistamine tähendab muidugi paljudel juhtudel lihtsalt raha väljavõtmist, kuid loodetavasti ei jää nende ettevõtete areng sellega siiski seisma.

Ka emissioonide korraldamise aktiivsust ja uute börsiaktsiate liikumist jälgiv Renaissance IPO indeks on aasta algusega võrreldes pea viiendiku jagu plussis. Ülespoole on rühkimas ka Bloombergi IPO-indeks, mis jälgib noorte börsiettevõtete aktsiahindade liikumist.

Teatavasti on öö pimedaim just enne koitu ja kui see aasta on IPOde koha pealt olnud sisuliselt katastroof, siis võib loota, et uued kasvulood hakkavad nüüdsest üha enam ja enam börsi poole vaatama. See annaks oma väikese, kuid olulise panuse ka USA majanduse taastumisele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. May 2009, 10:07
Otsi:

Ava täpsem otsing