Investorid tulvavad Venemaa börsile

30. mai 2009, 11:02

Aktsiaturud kerkivad üle ilma, kuid mitte
nii kiiresti kui Venemaa börs, mis on jaanuarikuu põhjast pea kaks korda
tõusnud, kirjutas Financial Times.

1. märtsist on dollaripõhine RTS indeks kerkinud 90%. Võrdluseks on USA S P 500 samal perioodil kerkinud 30% ja Hiina Šanghai börsi indeks 25%.

Tõusu taga on rida põhjuseid alates taandunud hirmudest, et suured lääneriikide pangad kokku kukuvad, kuni investorite kasvanud riskiisuni.

Venemaa muudab eriti atraktiivseks see, et võrreldes teiste arenenud turgudega oli langus suurem olnud ja aktsiad seega odavamad. 2007. aasta lõpust selle aasta 1. märtsini kukkus RTS 76,2%.

Praegust tõusu kannustab ka nafta hinna tõus – märtsi alguse 40 dollarilt on hind kerkinud 65 dollarile barrelist. Venemaa börsil on lõviosa just nafta- ja gaasisektori firmad.

Venemaa ettearvamatu poliitikaga seotud riskid ja küsitava õiguskaitse on investorid praegu peast visanud. Selleks korraks, märgib leht.

Ka rubla on kosunud – märtsi algusest on rubla USA dollari suhtes tugevnenud 16%.

Kiire tõus võib aga uuesti asenduda kiire langusega.

„Mis läheb kõige kiiremini üles, võib ka kõige kiiremini alla tulla,“ ütles RBS Capital Markets arenevate turgude strateeg Nigel Rendell. „Me oleme Venemaa suhtes jätkuvalt väga ettevaatlikud. See on suurtest areneva majandusega riikidest kõige nõrgem ning järsk korrektsioon on kerge tulema. Selle võib vallandada nafta hinna järsk langus, firmade pankrot või mõni ootamatu poliitiline sündmus,“ ütles ta.

Venemaa majanduses prognoositakse tänavu 7% langust. Majandus on jätkuvalt väga sõltuv nafta ekspordituludest. Paljudel firmadel on suured võlad, mille refinantseerimisega või tekkida raskusi. Kokku tuleb Venemaa pankadel ja firmadel tänavu välisvõlgu refinantseerida 90 miljardi dollari väärtuses. Venemaa puhul ei saa välistada ka geopoliitilisi riske, mis võivad investoritele taas halva üllatuse põhjustada nagu läinud aasta augustis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2009, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing