Ansip kaupleb Rahvaliitu ja rohelisi vähemusvalitsuse liitlasteks

Lemmi Kann 03. juuni 2009, 00:00

Rahvaliidu osaluseta vähemusvalitsusse jäänud Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit jätkavad tegevust praeguse koalitsioonileppe alusel. Reformierakonna aseesimehe Jürgen Ligi sõnul pole olukord enam mitte ainult halb, vaid ka jabur. "Enda arvates me pidasime kolme erakonna vahel läbirääkimisi, aga selgus, et me polekski nagu milleski kokku leppinud," laiutas Ligi käsi, viidates IRLile, kes kaheteistkümnendal tunnil Rahvaliidu loodavast koalitsioonist eemale peletas.

Peaminister ütles pärast kohtumist roheliste eestkõneleja Marek Standbergiga, et neil on väga sarnane arusaamine sellest, kui oluline on Eesti jaoks konservatiivne eelarvepoliitika. Samas nentis Ansip, et rohelised sooviksid oluliselt muuta Eesti majanduse struktuuri ja kasutada struktuuri muutuste esilekutsumiseks ressursimaksude ja saastetasude tõstmist, kuid see teeb ettevaatlikuks, kuna võib niigi ülekoormatud ja kriisis majandusele negatiivselt mõjuda.

Peaminister rõhutas, et ka maksuküsimustes on neil rohelistega mõningad sarnased arusaamised. Mõlemad erakonnad on huvitatud sellest, et otsesed ja tööjõumaksud oleksid madalamad, tarbimis- ja saastemaksud kõrgemad. "Käibemaksu tõusu küsimuses on meil aga erimeelsused - rohelised loodavad need vahendid saada ressursimaksu tõusust," ütles Ansip.

Roheliste juhtfiguuril Marek Strandbergil oli peaministrile mitu ettepanekut. "Eesti majandus on kogu aeg põhinenud mitte reservide ja kasumi investeerimisel, vaid laenuraha kasutamisel. Meie nägemuses tuleks need tagatised anda elamute energiasäästu rakendamiseks. See oleks mehhanism, millega õnnestuks väga kiirelt ja jõuliselt taastada kadunud töökohad ehitussektoris ning viia see sektor majandusliku kasvuni," ütles ta.

Kohtumisel Rahvaliidu esimehe Karel Rüütliga leidis Ansip, et eelnevad läbirääkimised on juba näidanud, kui palju on nende vaadetes ühisjooni. "Ma usun, et nendel (Rahvaliidul - toim) jätkub nii palju riigimehelikkust, et nad oma põhimõtete eest endiselt seisavad vaatamata sellele, et ei ole valitsuses, vaid opositsioonis. Seega on mul on põhjust oletada, et ka Rahvaliit on teatud küsimustes valmis vähemusvalitsust toetama," ütles Ansip.

Rüütli ütles, et kui koalitsioonileppe läbirääkimistel said kõik asjad - tõsi, küll kompromissidena - kokku lepitud, siis nüüd, kui valitsuses ei ole enam kolme osapoolt, peab Rahvaliit kõik riigikogule esitatavad eelnõud uuesti läbi arutama. "Aga meie toetus valitsusele on ikka olemas," kinnitas Rüütli.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:07
Otsi:

Ava täpsem otsing