Aju ühendusteede manipuleerimine tõstab IQd

10. juuni 2009, 15:45

Teadlased leidsid, et tõhusad ühendusteed
erinevate ajuosade vahel on seotud kõrgema IQ-tasemega. Tulevikus võib see
avastus aidata välja töötada ravimeid, mis ajuühenduste võrgustiku tööd
parandavad ja nii inimesi arukamateks muudavad.

Uurimust juhtinud Utrechti ülikooli neuroteadlane Martijn van den Heuvel selgitas, et ajuühenduste võrgustiku põhimõte sarnaneb transpordivõrgustikuga – aju kasutab võrgustikku info saatmiseks ühest ajuosast teise.

Oma uurimuses analüüsisid teadlased 19 katsealuse aju puhkehetkel magnetresonantsuuringuga. Kuna aju oli parajasti puhkerežiimis, sai analüüsida ajuosade vaheliste ühendusteede põhiseisundit. Ajuosade vaheline ühenduvus näitab, mitu sammu on vaja sooritada info saatmiseks erinevate ajuosade vahel, kirjutas Physorg.

Ühenduvusvõrgustikku uurides selgus, et ühendusteede tõhususe ja katsealuste IQ vahel esines selge seos: parem ühenduvus selgitas umbes 30 protsenti katsealuste IQ-erinevusest. Teadlased ei leidnud aga seost ajuühenduste kogunumbri ja IQ vahel. „Näitasime, et intelligentsematel inimestel pole mitte rohkem ühendusi, vaid nende ühendusteed on paremini paigutatud,“ selgitas van den Heuvel.

Tulevikus loodavad teadlased uurida aju ühendusteede tõhususe manipuleerimise võimalusi, et luua paremaid ajutöö võrgustikke ja suurendada nii inimeste IQ-d. Varasemates uurimustes on näidatud, et on olemas aju valgeollusega seotud geenid, mis samuti mõjutavad IQ-d. Kui nende geenide tööpõhimõtet paremini tundma õpitakse, võib ka geenide manipuleerimise abil inimeste intelligentsust parandada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing