Moody's: devalveerimise kasu on väga küsitav

11. juuni 2009, 12:46

Reitinguagentuur Moody’s kommenteeris täna
Läti lati devalveerimise ümber ringlevaid spekulatsioone ning märkis, et
lähiajal agentuur sellist sammu tõenäoliseks ei pea.

"Moody's leiab, et kasu devalveerimisest on äärmiselt küsitav – sellest ka kohalike ametivõimude otsustavus fikseeritud kurss säilitada, hoolimata vajalikust valulisest kohanemisest," ütles agentuuri asepresident Kenneth Orchard. "Lisaks on välismaalt olemas rahaline ja poliitiline toetus, mis aitab praeguses tormis fikseeritud kurssi hoida," jätkas ta.

Agentuur märgib, et Euroopa Liidul on lihtsam ja odavam Lätit toetada, kui ohjata regionaalset kriisi, kuna Läti abistamiseks vajalikud summad on suhteliselt väikesed. Samas ei saa devalveerimise võimalust välistada, lisas Moody's, kuna nii majanduslik kui sotsiaalne surve püsib.

Moody's on viimase kaheksa kuu jooksul Läti reitingut kärpinud viie pügala võrra. Praegu on Läti reiting Baa3 negatiivse väljavaatega. See on kõige madalam investeerimisjärgu reiting.

Orchard ütles, et reitingusse on väike devalveerimisrisk juba sisse arvestatud. Kui risk kasvab, tähendab see Lätile ilmselt veelgi madalamat reitingut.

Devalveerimine ei vasta investeerimisjärgu reitingu tasemele ja sellest sammust toibumine võtaks aastaid. Kui aga Läti valitsusel õnnestub majandus stabiliseerida ilma devalveerimata ja aastate pärast eurole üle minna, võib Läti reiting kerkida tagasi A kategooriasse, hindab Moody's.

Moody's jälgib nelja peamist faktorit, et otsustada, kas Läti reitingut oleks kohane veelgi langetada. Need on eelarve tasakaalustamine, intressid pankadevahelisel turul, valuutareservid, juhtimine valitsuse ja keskpanga tasandil. Kõige olulisem on esimene tegur.

Moody's eeldab, et Läti saab hiljemalt juulis kätte järgmise osa IMFi eestvedamisel kokku pandud abilaenust. Kui see nii ei lähe ja devalveerimissurve latile kasvab, muutub aktuaalseks Läti reitingu langetamine.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. June 2009, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing