Laupäev 21. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Korteriühistu kukub arendaja küttevõla tõttu pankrotti

Viktor Filonenko 15. juuni 2009, 00:00

"Lähema kahe nädala jooksul korraldame koosoleku, kus oleme sunnitud vastu võtma otsuse meie korteriühistu pankroti kohta," rääkis korteriühistu Virbi 12 juhatuse liige Konstantin Grigorenko ajalehele Delovõje Vedomosti.

Korteriühistu juhatuse viis sellise otsuseni 2007. aastal ehitatud 76 korteriga maja küttevõlg. Praeguseks on müüdud 41 korterit, ülejäänud 35 korterit kuulub endiselt ehitajale Onix Investile, kes pole aga tühjade korterite kütmise eest sentigi tasunud. Selle tulemusel on korteriühistu soojavõlg Tallinna Küttele kasvanud 130 000 kroonini. Seejuures on Tallinna Kütte nõue korteriühistu vastu juriidiliselt korrektne - leping on sõlmitud Tallinna Kütte ja korteriühistu vahel.

Tallinna Kütte turundusjuht Olga Petrova teatas Äripäevale, et pankrotiplaane hauduv korteriühistu Virbi 12 on praegu neile vaid lühiajaliselt võlgu, ent probleemide kestmisel lülitatakse kogu maja küttesüsteemist välja.

Grigorenko sõnul on nad püüdnud võlgnikult kahel korral kohtu kaudu raha välja nõuda, kuid see on osutunud tulutuks, kuna Onix Invest ignoreerib nõuet ja ettevõtte omanikega ühendust ei saa.

Ega pole ohtu, et pankroti tõttu esitab Tallinna Küte rahalise nõude korteriühistu juhatusele? "See pole probleem. Vastavalt kehtivale seadusele ei vastuta korteriühistu juhatuse liikmed korteriühistu võlgade eest oma varaga," ütles Grigorenko. "Probleem on muus: kuidas saada Tallinna Küttelt sooja hiljem."

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul on arusaamatu, miks Onix Investi küttevõla tõttu raskesse olukorda sattunud Lasnamäe korteriühistu võitluseta alla annab ning pankrotimõtteid mõlgutab.

"Kui korteriühistu ei saa oma võlglastega ise hakkama, tuleb asi üle anda inkassofirmale või pöörduda kohtusse. Sellise olukorra lahendamine on täiesti kohtu pädevuses ja jääb arusaamatuks, kuidas saab õiguslikul alusel tuginevat nõuet lihtsalt ignoreerida," lausus ministeeriumi elamumajanduse asekantsler Merike Kompus. "Igal juhul tuleks arendaja sundida oma kohustusi täitma," lisas ta.

Majandusministeeriumi teatel puudub neil ülevaade, kui paljud korteriühistud on sattunud makseraskustesse.

Jurist Marina Suhnjova sõnul pole Virbi 12 ainus juhtum, kus korteriühistu pankrotti plaanib.

"Minu poole pöörduti majast Pallasti tänav 16. Neil on analoogne situatsioon. Onix Invest omab 30 korterit ega maksa samuti midagi. Mõned kuud tagasi moodustasid elanikud korteriühistu ja said alles nüüd aru, et on lõksus. Arvan, et ka seal taotletakse korteriühistu pankrotti," rääkis ta.

Jurist soovitas pooltühjade majade elanikel mitte korteriühistut moodustada, sest vastasel korral tuleb neil tasuda ka tühjade korterite kütmise eest.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:08
Otsi:

Ava täpsem otsing