Asjad kisuvad roosilisemaks

Silvia Viidik 17. juuni 2009, 00:00

Et olukord finantsturgudel vaikselt paranema hakkab, on viimastel päevadel näidanud päris mitu väikest indikaatorit.

Kõigepealt avaldati Saksamaal sealsete investorite meelestatus lähema kuue kuu vaate kohta, mida mõõtev indeks võttis oma silmatorkava tõusuga muu hulgas kaasa pea kõik Euroopa aktsiaturud (küll mitte nii tähelepanuväärsete plussidega).

Siinkohal tuleks siiski märkida, et ohtlikult kõrgele hakkab kerkima ka investeeringute hind ehk hinna-kasumi suhe, mis võiks viidata mõningasele korrektsioonile lähitulevikus. Euroopa Stoxx 600 indeksi mainitud suhtarv ulatub juba 25,4ni, mis on kõrgeim tase alates 2004. aasta märtsist. Ülereageerimine, mis optimismilaine tulvas tekkima kipub, tavaliselt siiski väga jätkusuutlik ei ole.

Kuigi uuringud on näidanud, et suur hulk rikkamate hulka kuuluvaid investoreid endiselt äärekivil varbaid kõlgutavad ning oma raha päris mängu panna veel ei taha, on üsna võimsaks kasvanud nende osakaal, kes praeguses tõusus kaasa tahavad mängida ning kohe esimesel paremal võimalusel sadulasse hüpata plaanivad. Nii on vaikselt hakanud tekkima ka uusi riskifonde.

Juulis avab Deutsche Banki globaalse arbitraaži osakonna varasem juht Arvind Raghunathan uue riskifondi, mille mahuks saab enam kui miljard dollarit. Praeguse aja kohta erakordne summa viib ettevõtmise selle aasta uute riskifondide suuruse edetabelis ülekaalukale esikohale.

Selle aasta järelejääva kuue ja poole kuu jooksul plaanitakse avada veel seitse riskifondi, millest igaüks peaks suutma kaasata vähemalt 250 miljonit dollarit.

Miks neid fonde siis nüüd äkki nii palju luuakse? Ikka sellepärast, et kõik need, kes pankade kulude kokkuhoiu ja kauplemise koomaletõmbumise ajal pidid töö jätma, ei taha ka päris niisama käed rüpes passida. Ja investorite jaoks äratavad nad usaldust kui kogenud varahaldajad.

Kas kõik fondid suudavad tõepoolest endale supersuuri investeeringuid meelitada, jääb esialgu veel küsimärgi alla, aga positiivsed meeleolumuutused ja valmisolek taas turule astuda näitavad kahtlemata rõõmustamiseks põhjust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:08
Otsi:

Ava täpsem otsing