Balti riigid murravad isolatsioonist välja

ÄP 18. juuni 2009, 00:00

Balti riikide energiaturgude sidumise kava ja Põhjamaade elektrituru mudeli laiendamine Balti riikidele kujutavad endast olulisemaid energiaprojekte nn laiemas Läänemere strateegias, mida Euroopa Komisjon tutvustas nädal tagasi, 10. juunil.

"Oleme kokku leppinud reas abinõudes Läänemere piirkonna energiajulgeoleku parandamiseks," sõnas komisjoni president José Manuel Barroso täna algava Ülemkogu eel eile toimunud õhtusöögil, millel osalesid strateegiasse kaasatud riikide valitsusjuhid ja riigipead.

"Balti riigid on seni energeetika valdkonnas elanud isolatsioonis, justkui oma saarel, ja sellest isolatsioonist väljamurdmine on kiiret lahendust ootav ülesanne," ütles Euroopa Komisjoni energiavolinik Andris Piebalgs. "Vaadates tegevuskavas esitatud meetmeid ja projekte, millel on nüüd ka piirkonna riikide ametlik toetus, olen kindel, et selle eesmärgi võib ellu viia lähemate aastate jooksul," lisas ta.

Memorandumi allkirjastamine lükkab käima tegevuskava, mille eesmärk on välja ehitada täielikult toimiv ja integreeritud energiaturg, et nii suurendada Läänemere piirkonna energiajulgeolekut. Toetust tegevuskava elluviimiseks on loota ka Rootsi eesistumisajast ELis, mis algab 1. juulil.

Balti riikide energiaturgude sidumise kava idee sündis möödunud aasta oktoobris president Barroso algatusel. Loodi kõrgetasemeline töörühm, kuhu kuulusid spetsialistid kaheksast Läänemere-äärsest riigist: Eestist, Leedust, Lätist, Poolast, Rootsist, Saksamaalt, Soomest ja Taanist. Vaatlejana osales ka Norra.

Mitu energiaturgude sidumise kava raames esitatud infrastruktuuriprojekti on ka osa Euroopa majanduse elavdamise kavast. See võib tähendada Läänemere piirkonnas energeetika infrastruktuuri projektidele enam kui poole miljardi euro suurust lisatoetust, teatas komisjon.

Ühtlasi on Läänemere piirkonna energiavõrkude vastastikune sidumine üks kuuest prioriteetsest energiainfrastruktuuri projektist, mida nimetati 2008. aasta novembris komisjonis vastu võetud energiaturu strateegilises ülevaates.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing