Indoneesia mudavulkaan võib pursata veel 30 aastat

18. juuni 2009, 16:12

Indoneesiat laastav mudavulkaan võib oma
hävitustööd jätkata järgmised 30 aastat, väljastades iga päev 50
olümpiabasseinitäit muda, hoiatavad Austraalia eksperdid.

Curtini ülikooli teadlane Mark Tingay, kes hiljuti Jaava saare idaosas asuvat katastroofipaika külastas, kinnitas, et umbes 100 000 inimest on siiani vulkaani poolt ohustatud, kuigi esimesest purskest on möödas juba kolm aastat, kirjutas Physorg.

"Muda koguse suurenemise tõttu vajub kogu vulkaani ümbritsev piirkond iga päev kaks kuni viis sentimeetrit, mis kahjustab paljusid külasid,“ ütles Tingay.

Tingay lisas, et alates 2006. aasta 2. maist kodusid ja põllumaid neelanud muda on põhjustanud kahju hinnanguliselt juba 4,9 miljardi dollari eest.

Vulkaan on matnud 12 küla, tapnud 13 inimest, ajanud kodudest välja enam kui 42 000 inimest ning pühkinud puhtaks 800 hektarit varem tihedalt asustatud põllumajandus- ja tööstusmaad.

Teadlase hinnangul jätkab mudavulkaan tegutsemist ka järgmise 30 aasta jooksul, kuid lisas, et tegemist on vaid oletusega. „Kiire mudavool võib ka paari aasta pärast lõppeda, kuid samas võib see kesta sadu aastaid,“ ütles Tingay.

"Isegi kui mudavool aeglustub, jätkab mudavulkaan tõenäoliselt tegevust tuhandeid aastaid,“ lisas ta.

Mudavulkaani tekke põhjustas Austraalia nafta- ja maagaasi puurimise ettevõte Santos. Selle aasta septembrikuuks oli kaevandushiid puhastustöödeks kulutanud umbes 88,5 miljonit dollarit. Detsembrikuus Santos projekti lõpetas, makstes ühele Indoneesia ettevõttele 22,5 miljonit dollarit, et „toetada pikajalisi mudaga võitlemiseks tehtavaid pingutusi“, teatas ettevõte.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing