Esmaspäev 16. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ligi: valetamise oskust mul pole

19. juuni 2009, 16:41

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul ei
valeta ta, kui ütleb, et käibemaksu tõus on kõigile parem kui tulumaksutõus,
sama meelt on ka OECD, IMF, Eesti Pank.

Äripäeva murelik lugeja kirjutas Äripäeva online-intervjuus, ta teab oma kõrge palgaga, et tulumaksu tõus on talle kahjulikum kui käibemaksu tõus. „Tahan teada, miks te valetate inimestele, et käibemaksu tõus on kõigile parem kui tulumaksutõus. Praegusel ajal hindade tõstmine on konkurentsivõime hävitamine. Olete väljas ainult selle peal, et endale rohkem raha kätte jääks,“ oli lugeja karm.

„Eks rikutus määra hinnangud ka poliitikutele. Mina ei kalkuleeri oma otsuseid isikliku rahakoti järgi ja valetamise oskust ega kommet mul pole. See, mida ütlen, on, et tarbimismaks on nii lühi- kui pikaajaliselt meie majandusele ja inimkonnale õigem kui tulu- ja tööjõumaks. Sama arvavad näiteks OECD, IMF, Eesti Pank,“ vastas Ligi. „Väikeses Eestis ei saa kalkuleerida siseriiklike korvide piires, vaid panustada tuleb investeerimiskeskkonnale ja ekspordile. Minu arvamus ühtib IMFi soovitustega Lätile - ohjata tulumaksu ning maksustada hädavajadusel tarbimist. Sisetarbimine saab mõningase löögi, kuid ekspordisektor ja investeeringud korvavad selle kuhjaga.“

Taheti ka teada, kas käibemaksu tõstmine jätab inflatsioonile mõju avaldamata ja toob riigikassasse täiendavat tulu või lükkub selle käiguga eurole üleminek edasi ja lisatulu ei tule tarbimise vähenemise tõttu. Ligi sõnul euro tulek käibemaksust ei peaks kannatama, mõju tänavu on käibemaksul 0,8% ning liikumisruum 2-3%.

Ministri sõnul ei saa vastus majanduse tsüklilisusele olla konkurentsivõimetu maksusüsteem. „Tulumaksu alanemine on olnud domineeriv trend maailmas ning sellest mahajäämise võimalust ei saa väikeriik arukaks pidada. Hoopis teine küsimus on, et saanuksime koguda veel suuremaid reserve ja vältida mitmeid lisaeelarveid. Tookord ei jätkunud selleks üksmeelt, nüüd aga on ühiskond ühe kriisikogemuse võrra rikkam,“ lisas ta.

Ligi sõnul erinevad maksupanused Eestis kordades ja suurusjärkudes, rikkad maksavadki palju rohkem. „Maksuvaba miinimum teeb suure vahe sisse ka efektiivses maksumääras. Igasugused lisaastmed on populistlik tunnetega mängimine, mille hind on vähem investeeringuid ja sääste ning kokkuvõttes vähem heaolu ja töökohti. Arvan neist väga halvasti,“ kommenteeris ta astmelise tulumaksu ideed.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 17:41
Otsi:

Ava täpsem otsing