Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

OECD ei näe Eesti majanduses veel toibumise märke

25. juuni 2009, 13:36

Kui Majandusliku Koostöö ja Arengu
Organisatsioon OECD kirjutab oma värskes ülevaates maailmamajanduse ja OECD
riikide kohta, et kõige hullem näib möödas olevat, siis Eesti liigitab
organisatsioon nende riikide sekka, kus majanduse toibumise märke veel näha ei
ole.

Riiklikud meetmed majanduse turgutamiseks on tulemusi andnud ka reas riikides väljaspool OECD-d, kirjutab raport. Osades pole aga majanduse toibumisest veel mingeid märke, kirjutab OECD, lugedes üles Eesti, Sloveenia ja Lõuna-Aafrika.

Raportis on Eesti kohta ka eraldi ülevaade, kuna Eesti on OECD liikmestaatust taotlev riik. SKP langust prognoosib OECD Eestis tänavu 13,9% ja tuleval aastal 1%. Raport märgib, et ehkki tuleval aastal algab Eesti majandusest „nõrk toibumine“, võib see kergesti rööbastelt joosta, kui majandusaktiivsuse tõus meie peamistel eksporditurgudel (Skandinaavia riigid, euroala, Venemaa) viibib.

Eesti majanduse jaluletõus sõltub OECD hinnangul väga suures osas sellest, kuidas õnnestub ressursside ümbersuunamine kokkukukkunud sisenõudluse rahuldamiselt ekspordi suurendamisse. Usaldust ning julgust investeerida annaks selge eurole ülemineku kuupäeva kinnitamine. Samas tähendab eurokriteeriumide täitmise püüd praegu äärmiselt pro-tsüklilist eelarvepoliitikat ehk maakeeli languse võimendamist.

Eesti uue tööseaduse kohta kirjutab OECD, et see peaks aitama kaasa tööjõu ümbersuunamisele tootlikumatesse sektoritesse, kuid seda juhul, kui rakendatakse aktiivseid tööturu meetmeid. Lähiperspektiivis võib sellest esialgu johtuda töötuse kasv.

Kolmapäeval avaldatud prognoosis tõstis OECD esimest korda kahe aasta jooksul OECD riikide majandusprognoosi, ennustades aasta perspektiivis väiksemat SKP langust kui märtsis prognoositud -4,3%. Uus prognoos on -4,1%.

Väljavaateid on parandanud majanduse ergutamiseks käiku lastud riiklikud abipaketid, keskpankade rahapoliitika ning finantssüsteemi kiire stabiliseerimine. Samas hoiatas OECD, et valitsused ei peaks kiirustama neid tugimeetmeid tagasi pöörama. „Nüüd kus majanduskasvu toibumine juba terendab, on kiusatus viimase üheksa kuu jooksul käiku lastud erakordsed meetmed lõpetada,“ kirjutas OECD. „Kiusatus on suur, kuid sellele järgi anda oleks vale.“

Majanduse väljavaated ei paranenud mitte kõigi OECD riikide jaoks. USA kohta on uus prognoos SKP langus -2,8% märtsis prognoositud -4% asemel, euroala osas on aga OECD värskem prognoos veel süngem kui kevadine. Märtsis euroalale prognoositud 4,1%se SKP languse asemel on uus prognoos -4,8%. Hiina majanduskasvu prognoosi on OECD tõstnud märtsi 6,3%lt tänavu 7,7%le.

OECD märgib, et riigid nagu Saksamaa, Kanada ja Skandinaavia riigid võiksid eelarvest majandust veelgi ergutada. Küll aga pole sellist võimalust enam sellistel OECD riikidel nagu Jaapan, Itaalia, Kreeka, Island ja Iirimaa.

OECD hoiatab, et majanduse toibumine on vaevaline ning tööpuuduse kasv enne 2010. aastat ilmselt ei peatu.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. June 2009, 14:03
Otsi:

Ava täpsem otsing