Inimesed eelistavad kuulata parema kõrvaga

26. juuni 2009, 10:25

Uutes uurimustes näidati, et enamik
inimestest eelistavad kuulata parema kõrvaga ning osutavad teeneid pigem siis,
kui palve esitatakse nende paremasse, mitte vasakusse kõrva.

Kuna aju vasak poolkera on verbaalse informatsiooni töötlemisel paremast poolkerast parem, on inimestel verbaalseid stiimuleid lihtsam vastu võtta parema kõrvaga – parema kõrva poolt kogutud infot töödeldakse nimelt peamiselt vasakus ajupoolkeras ja vastupidi. Parema kõrva eelistamist kuulamisel on näidatud ka teistel imetajatel. Siiani on seda hüpoteesi kontrollitud aga vaid laborikatsetes, kirjutas LiveScience.

Et kontrollida hüpoteesi kehtimist reaalses olukorras, viisid Itaalia teadlased läbi rea katseid diskoteekides. Tulemused avaldati ajakirjas Naturwissenschaften.

Esimeses katses jälgiti 286 klubis viibinud inimest valju muusika taustal vestlemas. 72 protsenti suhtlemisest toimus kuulaja parema kõrva juures. Teises uurimuses lähenesid uurijad 160 klubis viibijale ning pomisesid kuuldamatult mõned tähenduseta sõnad, oodates, et inimene pöörab pead ja laseb küsimust endale kõrva korrata. 58 protsenti inimestest pöörasid küsimuse kuulamiseks parema kõrva. Kolmandas katses küsiti inimestelt klubis suitsu sihilikult kas vasaku või parema külje poolt lähenedes. Selgus, et suitsu andmise tõenäosus oli suurem, kui küsimus esitati paremasse kõrva.

Kokkuvõttes kinnitavad tulemused parema kõrva ja vasaku ajupoolkera paremust verbaalses suhtluses. Aju vasak poolkera tegeleb rohkem keele töötlemisega, mis selgitab parema kõrva eelistamist jutu kuulamiseks. „Vasak ajupoolkera on lisaks ka rohkem seotud lähenemiskäitumisega, samas kui parem ajupoolkera mängib olulisemat rolli tõrjumis- ja vältimiskäitumises, millest tuleneb ilmselt erinev tulemus sigareti küsimisel sõltuvalt kõrvast,“ selgitas uurimuse üks autoritest Luca Tommasi.

Kõne parem mõistmine sõltuvalt kõrvast pole aga päris üks-üheselt mõistetav, lisas Tommasi. „Parema kõrvaga eristame paremini keelelisi tähendusi ja jutu informatsioonilist sisu, kuid vasak kõrv võib olla parem kõne emotsionaalsete aspektide eristamisel,“ selgitas teadlane.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing