Juunis laekus makse taas plaanitust vähem

03. juuli 2009, 19:56

Sotsiaalmaksu laekus juunis oodatust
kõvasti vähem. Oodatust vähem maksti ka käibemaksu ja kütuseaktsiisi, selgus
rahandusministeeriumi teatest. Alates juunist on maksulaekumise võrdlusbaasiks
kaks kärbet läbinud eelarve.

Juuni lõpuks oli maksu- ja tolliameti andmetel riigieelarvesse maksutulusid tasutud 29,6 miljardit krooni ehk 46,6 protsenti eelarves kavandatust. Juunis tasuti makse 5,5 miljardit krooni. Eelmise aasta kuue esimese kuuga laekus riigieelarvesse 33,4 miljardit krooni ehk 45,4 protsenti eelarves planeeritud maksutuludest.

Sotsiaalmaksu on kuue kuuga tasutud 14,4 miljardit krooni ehk 49,5 protsenti eelarves kavandatust, mida on oodatust märgatavalt vähem. Juunis tasuti sellest 2,4 miljardit krooni. Jätkuvalt halveneva olukorra tõttu tööturul on ka järgnevatel kuudel oodata sotsiaalmaksu alalaekumist võrreldes eelarves planeerituga.

Füüsilise isiku tulumaksu tagastused ületasid ka juuni lõpuks tasutud tulumaksu, mistõttu on kuue kuu kokkuvõttes tasumiste saldo -149,5 miljonit krooni. Juunis tasuti füüsilise isiku tulumaksu 370,3 miljonit krooni ning tagastusi tehti 99,6 miljoni krooni ulatuses. Aprilli alguseks maksu- ja tolliametile esitatud deklaratsioonide põhjal kuulub kokku tagastamisele 2,6 miljardi krooni ulatuses füüsilise isiku tulumaksu, mis on ca miljardi krooni võrra rohkem kui 2008. aastal. Kohalikele omavalitsustele eraldati juunis füüsilise isiku tulumaksu 818 miljonit krooni.

Juriidilise isiku tulumaksu tasuti esimesel poolaastal 1,4 miljardit krooni, mis moodustab 57,7 protsenti eelarves planeeritust. Juunis tasuti juriidilise isiku tulumaksu 310 miljonit krooni, mis mõnevõrra ületab eelarves kavandatut.

Käibemaksu on juuni lõpuks tasutud 8,8 miljardit krooni ehk 45,6 protsenti eelarves kavandatust, mida on eelarves oodatust mõnevõrra vähem. Juunis tasuti käibemaksu 1,6 miljardit krooni. Kui eelnevatel kuudel on käibemaksu tasumised olnud võrdlemisi stabiilsed, siis juunis oli tasumiste tase mõnevõrra kõrgem. See on osalt tingitud väikemast tagastuste mahust, sest pühade tõttu lükkus osa käibemaksutagastusi juuli algusesse. Eratarbimise jätkuva vähenemise tõttu järgnevatel kuudel on oodata käibemaksu tasumiste vähenemist.

Alkoholiaktsiisi on juuni lõpuks tasutud 1,1 miljardit krooni, mis moodustab 46,5 protsenti eelarves planeeritust. Kuigi juunis tasutud 217,5 miljonit krooni vastab eelarves oodatud tasemele, on alkoholiaktsiisi tasumised kuue kuu kokkuvõttes eelarve graafikust mõnevõrra ees.

Tubakaaktsiisi tasuti kuue kuuga 902,5 miljonit krooni ning eelarves kavandatust on täidetud 49,7 protsenti. Juunis tasuti tubakaaktsiisi 153,9 miljonit krooni, mis vastab eelarve graafikule.

Kütuseaktsiisi tasuti esimesel poolaastal 2,3 miljardit krooni, mida on mõnevõrra eelarves kavandatust vähem. Juuni lõpu seisuga on eelarves planeeritust täidetud 47,5 protsenti. Juunis tasuti kütuseaktsiisi 403,5 miljonit krooni.

Ettemaksukonto muutus suurendas juunis tasutud maksusummasid 6,6 miljoni krooni ulatuses. Ettemaksukonto kajastab ettemakseid tulevaste perioodide maksukohustuste arvelt ning konto muutus näitab ettemaksete tegemise ja nende ärakasutamise suhet. Konto positiivne muutus viitab, et juunis tehti uusi ettemakseid rohkem kui varasemaid ettemakseid ära kasutati.

Rahandusministeerium juhtis samas tähelepanu, et eelarve täitmist jälgides on alates juunikuust võetud võrdlusbaasiks teine lisaeelarve.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2009, 19:56
Otsi:

Ava täpsem otsing