KPMG: valitsused peavad viivitamatult kulusid kärpima

07. juuli 2009, 12:49

Kui riikide valitsused ei suuda
resoluutselt eelarvekulusid kärpida, toob see paljudes riikides kaasa tõsiseid
probleeme avalike teenuste rahastamisel, selgus KPMG korraldatud uuringust.

Juhtivate tööstusriikide avaliku sektori esindajate seas toimunud uuring näitas, et majanduslanguse tõttu peavad avaliku sektori organisatsioonid mitmel pool maailmas leppima endisest väiksema eelarvega, kuna valitsused on sunnitud kulusid kärpima. Maailmamajanduse seisukohast on parimaks strateegiaks kulude viivitamatu vähendamine.

KPMG Baltics ASi siseauditi teenusvaldkonna juht Karin Rätsep kommenteeris: „Maailmamajandus on olnud pikalt tõusujoones. Viimastel aastatel on püütud palju tähelepanu juhtida avalike teenuste tõhususe tõstmisele, kuid siiani on seda lihtne olnud ignoreerida, sest polnud majandussurutist. Seni on kõik toiminud, kuid enam mitte.“

Maksude tõstmist KPMG tõhusaks lahenduseks ei pea, kuna see tekitaks laialdast pahameelt.

KPMG soovitab probleemide lahendamiseks valitsustel kõigepeal vaadata üle kulud ning elimineerida neis kõik ebavajalik. „Seejärel analüüsida kuluartikleid, jättes välja või vähendades neid programme, mida uues majanduskliimas ei saa enam endale lubada. Kolmandaks astuda samme, et leida uusi võimalusi avalike teenuste osutamisel. Siinkohal tasub õppida erasektorilt, kus internet, kõnekeskused ning logistikasõlmed on andnud paljude ettevõtete tegevusele täiesti uue näo,“ ütles Karin Rätsep.

Enamik uuringus osalejatest leidsid, et majanduslanguse tõttu muutub avalik sektor efektiivsemaks ja väiksemaks ning organisatsioonid peavad hakkama oma kulusid paremini arvestama.

Uuring näitab ka, et kaks kolmandikku avaliku sektori asutustest ei plaani lähiajal suuri strateegilisi muudatusi vaatamata tõenäosusele, et suurim tagasilöök tuleb 2011. või 2012. aastal. Kõigest 20% organisatsioonidest kavatseb radikaalseid muudatusi läbi viia.

KPMG viis uuringu läbi aprillis, eesmärgiga uurida, kuidas valitsused majandussurutisega toime üritavad tulla. Uuringu raames küsitleti 124 avaliku sektori tegevjuhti Saksamaalt, Hollandist, Suurbritanniast, Austraaliast ja USAst.

KPMG on ülemaailmne auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik, mis tegutseb enam kui 140 riigis ning mille liikmesettevõtetes üle maailma töötab kokku 135 000 oma ala spetsialisti. KPMG tegutseb Eestis 1992. aastast, siin töötab üle saja ning Baltikumis kokku ligi kolmsada audiitorit ning äri-, maksu- ja finantsnõustajat.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. July 2009, 13:32
Otsi:

Ava täpsem otsing