Vaatleja: Obama sarm Putinile ei mõju

07. juuli 2009, 15:25

USA president Barack Obama tervitas Venemaa
peaminister Vladimir Putini teeneid Venemaa ees, jätkates kolmapäevast kohtumist
Venemaal, et üle saada George W. Bushi aja vaenulikest avaldustest kahe riigi
vahel.

"Ma olen teadlik mitte ainult teie erakordsest tööst Vene rahva nimel teie eelmisel rollis presidendina, vaid ka praeguses rollis peaministrina," ütles Obama pärast rohkem kui pool tundi kestnud vestlust Putiniga peaministri residentsis Moskva lähedal.

Obama ja Putini järeltulija Dmitri Medvedev jõudsid eile kokkuleppeni tuumarelvade ja Afganistani küsimuses, mis Obama sõnul märgib uut algust kahe riigi vahel.

Obamal ja Medvedevil oli sümboolselt edukas päev. Samas kohtumine Putiniga on otsustava tähtsusega, sest Putin on endiselt juhtiv poliitiline figuur Venemaal, ütles Washingtoni strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringu keskuse õpetlane Andrew Kuchins.

Enamik venelasi usub, et Putin kontrollib Medevedevit, näitas eelmisel kuul läbi viidud uuring. "Obama võime võluda on ta tugevaim külg, kuid Putin pole mees, keda saaks võluda," märkis Kuchins.

Eile pärast neljatunnilist kohtumist Kremilis Medevedeviga ütles Obama ajakirjanikele, et tema ja Medevedev on saavutanud edu kahe riigi vaheliste suhete parandamise eesmärgi puhul.

See on 180kraadine pööre võrreldes Bushi esimese tippkohtumisega tollase presidendi Vladimir Putiniga 2001. aastal Sloveenias. Bush ütles ajakirjanikele, et ta "vaatas mehele silma" ja leidis, et Putin on usaldusväärne, lisades, et nägi seal sugulashinge, demokraati.

Oma kaheksa võimul olnud aasta jooksul kogus Putin poliitilist võimu, taltsutas riigi uusi miljardäre ja taaselustas Venemaa rahvusvahelistes suhetes. Putini võimuperioodil kasvas riigi majandus keskmiselt 7% aastas, nafta hind tõusis 20 dollarilt barreli kohta saja dollarini.

Venemaa kasvatas endale maailma suuruselt kolmanda rahavaru, kasvatades rahahulka 30kordseks, 600 miljardi dollarini. Putin muutis ka maailma suurima gaasitootja OAO Gazpromi geopoliitiliseks relvaks, ettevõtte turuväärtus kasvas viielt miljardilt dollarilt 330 miljardini.

Putin vastas täna Obama komplimendile. "Seome teiega kõik oma lootused kahe riigi suhete edendamisel. Meil on väga hea meel näha teid siin ja me tervitame teid Venemaal," ütles endine Külma sõja aegne KGB ohvitser tänasele Ühendriikide presidendile.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. July 2009, 15:25
Otsi:

Ava täpsem otsing