Valgevene sunnib firmasid plastikraha kasutama

15. juuli 2009, 14:13

Valgevene sunnib ettevõtteid sularahaga
arveldamiselt kaardimakseterminalide kasutamisele üle minema, vahendas
uudisteportaal charter97.org.

Analüütikute hinnangul soovivad Valgevene valitsus ja keskpank vähendada kiiresti elanike sularahakäivet, et tagada niimoodi kohalike pankade likviidsust.

Kui varem pidid kaardimakseterminale kasutama üksnes suure käibega ettevõtted, siis nüüd langetati käibe alampiiri neli korda, mis tähendab, et kaardimaksetele peavad üle minema peaaegu kõik vähegi arvestatavad kauplused ning teenindusfirmad. Seega tuleb plastikraha kasutusele võtta peaaegu kõigis kauplustes, toitlustuskohtades, tanklates, parklates, ühistranspordi piletikassades, apteekides ja hotellides.

Kui varem võisid makseterminalid esimesel aastal paikneda üksnes 30% kassades, teisel aastal 60% ja kolmandal aastal pidid seadmed olema kõigis kassades, siis nüüd tuleb kohe esimesel aastal paigaldada makseterminalid pooltesse kassadesse. Teisel aastal peavad nad aga olema kõikjal.

Uued nõuded hakkavad kehtima kahe kuu pärast ehk ajal, mil algab üleriigiline kaardimaksete propageerimise kampaania.

Enamik Valgevenes kasutatavatest makseterminalidest on paigaldatud pankade kulu ja kirjadega. Kogu riigi lõikes kasutatakse kaardimakseid üsna vähe. Selle peamiseks põhjuseks peetakse makseterminalide puudumist, kuid tänavu on olnud kaardimaksete ja sularaha väljavõtmisega pangaautomaatidest üksjagu segadust.

Ühel hetkel kadus inimeste kontodel olev sularaha massiliselt lihtsalt ära ja pangaautomaatidest sel ajal raha välja ei võtta ei saanud. Keskpank selgitas asja tehnilise rikkega, kuid tegu võib olla esimese märgiga pangandussüsteemi peatsest kokkukukkumisest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. July 2009, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing