BÖRS: Hiina imeline tõus

16. juuli 2009, 10:10

Hiina aktsiad tõusid nii jõudsalt, et eile
muutus Hiina aktsiaturg maailmas suuruselt teiseks turuks USA järel, alistades
Jaapani.

Eile tõusis Hiina aktsiaturg 1,4 protsenti, mis tegi Hiina aktsiate koguväärtuseks 3,21 triljonit dollarit võrreldes Jaapani 3,2 triljoniga. Hiina aktsiaturg on tänavu Shanghai indeksi näol kerkinud 75 protsenti võrreldes Jaapani Nikkei 225 seitsmeprotsendise tõusuga. USA aktsiaturul olevate ettevõtete aktsiate väärtus oli 10,8 triljonit dollarit.

„Hiina on ikka võimsas kasvufaasis, aga Jaapan on juba arenenud majandus,“ ütles ABN Amro Private Bankingu Aasia analüüsijuht Daphne Roth Bloombergile.

Viimati oli Hiina aktsiaturg Jaapanist suurem 4.-24. jaanuarini 2008.

Üldiselt kätkeb Hiina börsi- ja majandusbuum endas ka ohte. Majanduskasv ei tähenda automaatselt aktsiaturu tõusu. Ohuks on see, et hiinlased jäävad ennast ja kogu maailm Hiinat imetlema, nagu paarkümmend aastat tagasi toimus Jaapaniga. Jaapan oli kõige parem, kogu maailm käis Jaapanis uudistamas edukaid ärimudeleid ja juhtimisvõtteid. Lisaks jaapanlaste endi rahale ujutasid hilised välisinvestorid Jaapani aktsiaturu rahaga üle. Muud teemat ei olnud kui vaid Jaapan, Jaapan, Jaapan... Financial Timesis oli augustis 1995. väga ilus tsitaat: "Kuidas saab hinna-kasumi suhtarvu näitu 40 nimetada odavaks? Aga see on ju Jaapan, ütlesid maaklerid – Jaapan on teistsugune, kõik teavad seda." Buum lõppes börsi- ja kinnisvarakrahhiga ja majanduskaosega, millest Jaapan ei ole siiani päriselt paranenud.

Olenevalt aktsiaindeksist, mida Hiinas vaadata, on sealseks aktsiate hinna-kasumi suhteks 27 kuni 53. Võrdluseks – Indias on see 16, Euroopas leiab valiku aktsiaturge, kus see näit on kümme. Alles 4. novembril oli Hiina aktsiaturu hinna-kasumi suhe 12,9. Analüütikud ootavad, et tänavu vähenevad Hiina ettevõtete kasumid aktsia kohta seitse protsenti ja tuleval aastal jäävad selle aasta tasemele. Paistab, et investorid ostavad taas aktsiate näol majanduskasvu, mitte ettevõtete kasvu või väärtust. Muidugi, analüütikud ei ole just eriti täpsed oma ootustes ja prognoosides.

Muidugi on silmapaistev Hiina täna avaldatud 7,9protsendine II kvartali majanduskasvu number, mis tähendab et kasv kiirenes ja ületas analüütikute ootuseid.

Täna tõusis Hiina aktsiaturg 0,2 protsenti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. July 2009, 10:21
Otsi:

Ava täpsem otsing