Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Luman nõuab hädas Kobe pankrotti

Anne Oja 17. juuli 2009, 00:00

Toomas Lumani suurosalusega Nordeconi tütarettevõte Eston Ehitus esitas pankrotiavalduse Tallinnas Peterburi maantee äärde ärikvartali ehituse tellinud ettevõtete Peterburi Ärikvartal ja Kobe Investment vastu. Viimane on ehitatud ärihoone ehitustööde tellija ning finantseerija.

"Praeguseks on tellija ning teine Kobe Holdinguga seotud tütarettevõte, millel on Eston Ehituse ees kohustusi, jätnud tasumata summasid viisil, mis viitab osapoolte maksejõuetusele. Sellest tulenevalt on Eston Ehitus ehituslepingu täitmise peatanud," ütles Nordeconi juht Jaano Vink.

"Ehitajana on Eston tellijatele vastu tulnud ning püüdnud olla paindlik probleemidele lahenduste leidmisel, kuid nüüd ei näe me muud võimalust oma huvide kaitsmiseks," lisas Vink.

Kobe Investmentsi omanikfirma Kobe Holding kuulub kolmele Arco Vara endisele töötajale: investeeringute juhile Veljo Kuusele, finantsjuhile Kaire Koplile ja maaklerist juhatuse liikmeks tõusnud Tauno Muidele.

Kobe Investmentsi nõukogu juht Veljo Kuusk ei soovinud teemast rääkida. Kopli katkestas Äripäeva küsimust kuuldes telefonikõne. Ka Muidega ei õnnestunud ühendust saada.

Arco Vara loobus selgitamast, mida Kobe Investmentsi võimalik pankrot kinnisvaraturule tähendab.

Aastavahetuse seisuga oli Kobe võlakirju nii Swedbanki kui ka SEB pensionifondides. Lunastamata võlakirjade kogumaht ulatub praegu 197 miljoni krooni. Sellest summast oleks pidanud investoreile juba märtsis välja makstama pisut üle 31 miljoni, aprillis ligi 47 miljonit krooni.

Kobe võlakirju on fondide ja teiste juriidiliste isikute kõrval ka erainvestoreil. Nii on jaanuaris pangale üle miljoni krooni võlgu jäänud Kobe Asset 1 võlakirju 11 eraisikul, kellest 4 on Eesti residendid.

Swedbanki teatel peavad nemad Kobe Investmentsiga läbirääkimisi. "Vastab tõele, et Kobe Investmentsi võlakirjad, mille lunastustähtaeg oli 20. aprill 2009, on lunastamata. Swedbank on tegutsenud vastavalt võlakirjade tingimustele ning investorite antud juhistele," ütles Swedbanki võlakirjaemissioonide projektijuht Tanel Erik Podar.

Tallinna börsi juht Kalle Viks sõnas, et kuna väärtpaberite keskregistris registreeritud Kobe võlakirjad pole börsil noteeritud, tema täiendava kontrolli vajadust ei näe. "Börsi poolelt küll mitte, investorite toimingud on nende omal vastutusel," lisas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:09
Otsi:

Ava täpsem otsing