Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ford sõidab õiges suunas

24. juuli 2009, 08:21

Ainsana USA valitsusabist keeldunud Fordi
teise kvartali tulemused trampisid analüütikute ootused julmalt jalgade alla.
Ford sõidab ilusti võetud kursil ja aktsia kasutab edasi liikumiseks
reaktiivmootorit.

Fordi teise kvartali kasumi taga on peidus üsna põnev mõtteharjutus. Tänu võlgade vähendamisaktsioonidele teenis autotootja kolme kuu puhaskasumiks 2,3 miljardit USA dollarit. Ilma erakorraliste nüanssideta tuli aga kahjumina vastu võtta 424 miljonit dollarit ehk 21 USA senti aktsia kohta. Analüütikud ootasid kahjumiks koguni 50 USA senti aktsia kohta.

Esmalt tekib küsimus, kuidas võlgade põhiosa vähendamine koheselt kasumireale mõju avaldab? Sellele küsimusele ei andnud esmapilgul vastust isegi Fordi teise kvartali aruanne. Viimase lisades oli välja toodud küll eraldi erakorraliste kulude-tulude aruanne, kuid 3,4 miljardit dollarit plussi toonud "võlavähendamise tegevused" olid ikka lahti seletamata. Aruandest võis siiski välja lugeda, et võla vähendamine ei toimunud Fordi või Volvo äridega seoses. Seega vahetati võla katteks Fordile kuulunud mõne teise äri aktsiaid. Aktsiate vahetuskurss oli aga bilansilisest väärtusest kõrgem ja see tekitaski kasumi. Kokku suutis Ford teise kvartaliga oma võlga 7,7 miljardi dollari jagu väiksemaks lõikuda. Sealjuures emiteeriti finantspositsiooni parandamiseks ka 1,6 miljardi dollari eest uusi aktsiaid. Tänu poolaastaga vähendatud võlakoormusele hoitakse nüüd aastas enam kui pool miljardit dollarit intressikulusid kokku.

Kuigi Fordist jooksis endiselt raha välja, on selle ulatus oluliselt aeglustunud. Samuti suutis autotootja kõikides piirkondades oma turuosa kasvatada.

Seega hoolimata mullusega võrreldes pea kahega jagatud käibest (27, 2 miljardit dollarit) on Ford tänu kulude kahandamisele ja muudele otsustavatele sammudele bilanssi tugevamaks muutnud. Juhtide sõnul liigutakse plaani kohaselt.

Fordi natuke kindlamaks muutunud olukord oli investoritele igati meele järele - aktsia saadeti päeva alguses isegi üle kümnendiku jagu kõrgemale.

Sellel aastal on investorid Detroidi kolmiku edukaima esindaja turuväärtuse juba kolmekordistanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2009, 08:21
Otsi:

Ava täpsem otsing