Juulist läks lahti uut liiki maadevahetus

24. juuli 2009, 16:28

Jõustunud looduskaitseseaduse muudatus
võimaldab kaitsealuse maa omanikul maksta riigimaa enampakkumisel võidetud
maatüki eest talle kuuluva kaitsealuse maaga.

Juuli alguses jõustunud seadusemuudatuste kohaselt võib riigile kuuluva kinnisasja enampakkumise võitnud isik taotleda riigilt ostetava kinnisasja maksumuse tasaarvestamist temale kuuluva kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja maksumusega, teatas keskkonnaministeerium. Kui isikule kuulub mitu looduskaitsealust maad, siis vajaduse korral on võimalik nende maade väärtus liita, et maksta enampakkumisel riigi maa eest.

„Kuna riigi rahalised vahendid on piiratud, võimaldaks selline tasaarvestamine looduskaitseliste piirangutega kinnisasja omanikel saada kiiremini oma valdusesse maad, millel on võimalik tavapärane maakasutus,“ märkis Maa-ameti peadirektori asetäitja kt Anne Toom. „Samas on võitja ka riik, sest kiireneb piirangutega kinnisasjade omandamine ning enampakkumiste kaudu saab rohkem riigile mittevajalikku maad käibesse anda - see kõik omakorda elavdab majandust,“ täpsustas ta.

Enampakkumisel on tasaarvestamine lubatud, kui kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja omandamise menetluses on välja selgitatud, et riik peaks kinnisasja omandama. Tasaarvestamise taotlus tuleb esitada keskkonnaministeeriumile kirjalikult kahe nädala jooksul enampakkumise tulemuste kinnitamisest arvates. Tasaarvestamise taotluses tuleb märkida kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja nimi, katastritunnus ning hinnanguline väärtus.

Tasaarvestamist taotlevale isikule kuuluva kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja väärtus määratakse looduskaitseseaduse § 20 lõike 3 alusel kehtestatud korras.

Juhul, kui kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja väärtus on väiksem kui enampakkumisel müüdava riigile kuuluva kinnisasja väärtus, hüvitatakse väärtuste vahe rahas. Kui kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja väärtus on aga suurem kui enampakkumisel müüdava riigile kuuluva kinnisasja väärtus, ei hüvita riik väärtuste vahet.

Enampakkumisel omandatava kinnisasja väärtuse ja kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja väärtuse tasaarvestamise otsustab keskkonnaminister kolme kuu jooksul enampakkumise tulemuste kinnitamisest arvates.

Juhul kui enampakkumisel omandatava kinnisasja maksumus tasaarvestatakse kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja maksumusega, kustutatakse kaitstavat loodusobjekti sisaldava kinnisasja omaniku avaldus pärast kinnisasjade võõrandamislepingute sõlmimist omandamiseks tehtud avalduste nimekirjast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2009, 16:28
Otsi:

Ava täpsem otsing