Kohtuhagi: hot-dogid kandku hoiatussilti!

27. juuli 2009, 19:41

Taimetoitlaste survegrupp esitas USA
kohtule hagi nõudmaks hot-dogi pakendeile hoiatussilte, mis sarnaneks
meil tuntud õudsetest tagajärgedest pajatavate siltidega suitsupakkidel.

„Hoiatus: hot-dogide ja muu töödeldud liha tarbimine suurendab vähiriski,“ on mittetulundusühingu Cancer Project (vähiprojekt) nõudmine kohtult New Jersey osariigis, kirjutas Los Angeles Times.

Kolmapäeval selle veganite (kõige loomset päritolu tarvitamise vältijad, peale toidu ka rõivastuses jm. - toim.) organisatsiooni esitatud hagi taotleb, et kohus annaks firmadele Oscar Mayer, Hebrew International jt. pakendatud hot-dogide müüjatele korralduse vähiriskist teavitavate siltide paigaldamiseks. Valdkonda ühendav National Hot Dog Sausage Council (rahvuslik hot-dogi- ja vorstinõukogu) on sildistamise vastu. Organisatsiooni andmeil müüdi mullu USA supermarketites 730 miljonit pakki hot-doge ja vorste kokku 3,4 mld dollari (37,4 mld krooni) eest.

Toitumisspetsialistide sõnul võivad mõnedki muud toiduained, mis tihti hot-dogi einega kaasas käivad, olla palju otsesemalt tervisele ohtlikud – liiga kaloririkkad rasvast nõretavad kartuli- ja pastasalatid, suure suhkrusisaldusega joogid, ülimagusad maistused.

„Just nagu tubaka suitsetamine põhjustab kopsuvähki, on töödeldud liha seotud käärsoolevähiga. Hot-doge müüvad ettevõtted on ohust täiesti teadlikud ning nende tarbijad väärivad samasugust informeeritust,“ põhjendas Cancer Project`i president Neal Barnard. Hagis tsiteeritud uuring näitab vähiriski 21% suurenemist igapäevase 50 grammi töödeldud liha tarbimise puhul, seda on umbes ühe hot-dogi jagu. Küsimus on eelkõige säilitusainena kasutatavais nitritites, mis võivad organismis muunduda kasvajate teket soodustavateks aineteks. Hulk teisi uuringuid pole sellist seost kinnitanud.

Pretsedendi loomist taotlevas kohtuasjas kuulub kostjate hulka ka hiigelfirma Kraft Foods, Oscar Mayeri kaubamärgi omanik. „Need ettepanekud on põhjendamatud. Inimesed on hot-doge nautinud üle saja aasta,“ teatas Kraft Foodsi pressiesindaja Sydney Lindner. Idee kohta ei olnud ühtegi head sõna ka ajalehe küsitletud inimestel tänavalt.

Hollywoodi IT-konsultant Josh Urdang (27) nimetas frankfurterite järjekorras seistes ettepanekut segaseks ning ütles, et see ei mõjuta kuidagi tema hot-dogide söömist. Tema sõber Joe DiLauro sõnul on tegu ülepingutamisega: „Ja kus on piir? Kas paneme hoiatussildi igale viimselegi toidukaubale ja näitame, mis seal sees halba on?“ „Hot-dogide üle kaebavad veganid on nagu bensiini hinna üle nurisevad amishid,“ leidis Irvine`i elanik Susan Thatcher (amishid on kristlik usulahk, kelle liikmed peavad muude omamoodi kommete seas autodest õigemaks transpordiks hobuvankrit – toim.).

„Kuhu me sellise sildistamisega lõpuks jõuaks? Kui hindaksime igat toiduainet selles looduslikult esinevate mürkainete suhtes ja sellest siis loobuksime, jääks meie taldrik täiesti tühjaks,“ arutles USC farmaatsiakooli toitumisspetsialist Roger Clemens.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2009, 19:41
Otsi:

Ava täpsem otsing