Turg tegi Toomasele kauni juuli

Romet Kreek 07. august 2009, 00:00

Toomase portfellimaht ületas taas 2,5 miljoni krooni taseme (2,52 miljonit krooni). Viimati oli Toomas nii jõukas mullu oktoobris. Aktsiate ostmise ja aktsiahindade tõusu ning valuutakursside soodsa liikumise koosmõjul kasvas aktsiate osakaal portfellis 35,4 protsendile. Viimati oli sellest suurem aktsiate osakaal 22. augustil 2007.

Augusti keskpaiku 2007 müüs Toomas umbes poole kõigist aktsiapositsioonidest, kuna tal sai nädalaid kestnud tugevast langusest kõrini. Samas otsustas ta piirata kahjumit ning võtta kasumit olenevalt aktsiast.

Juulis kasvas portfell 3,7 protsenti. Parim aktsia oli vasekaevandaja Southern Copper - aktsia võttis hinnas juurde 26 protsenti. Üle kümne protsendi tõusid ka Apache (kroonides tõus 16 protsenti, TEO LT 14 protsenti, ABB 13 protsenti ja Cramo kümme protsenti). Ainus kaotaja oli Microsoft üheprotsendise langusega. Rootsi kroon tõusis 4,3 protsenti ja USA dollar 0,1 protsenti.

Juunikuusse jäi Hollandi kütuse ja kemikaalide laokompanii Royal Vopaki ost, kuid kontole jõudsid aktsiad juulis. Ostetud said sada aktsiat hinnaga 35,085 eurot tükk. Värskeim lisandus aktsiate nimekirja tuli Suurbritanniast ja selleks ettevõtteks on jaekaubanduskett Marks & Spencer. Seda aktsiat sai võetud 850 tükki, hinnaks 3,2225 naela. Tehinguga sai avatud ka valuutarisk Suurbritannia naelsterlingis. 17 000 TEO LT (endise nimega Leedu Telekomi) aktsiat said endale lisa 4000 värskelt ostetud aktsia näol. Aktsia hinnaks tuli 1,20 litti. Suuremas jaos sai aktsia ostetud kontol vedelenud littide eest, mis tekkisid sinna väljamakstud sama ettevõtte dividendidest.

Müüdud sai Tallinki aktsiad. Ettevõtte olukord halvenes järsult, Toomas oli niigi kannatlikult ettevõttele ja aktsiale hingetõmbeaega andnud. Teiseks põhjuseks oli aktsia üliväike osakaal portfellis, mistõttu isegi aktsia võimalik suur tõus ei oleks oma tööd portfellis teinud. Seega oli kaks varianti - kas osta aktsiat nii palju juurde, et see hakkaks portfelli käekäiku mõjutama või olemasolevad ära müüa. Ostmiseks häid põhjuseid ei leidnud - vahest ainsaks oleks olnud aktsia hinna pikaajaline kukkumine ja ehk helgem tulevikulootus. Kuid langenud on ka ettevõtete aktsiad, mis on finantsiliselt paremas seisus.

Üldiselt on aktsiaturgudel käimas hirmvõimas ralli, kusjuures üha enam aktsiad lisandub nende sekka, mis on püstitanud 52 nädala kõrgemia taseme. Nii indeksid kui ka aktsiad liiguvad graafikul vaadates pealpool 200 päeva libisevat keskmist (on üks selline vahva küllaltki levinud tehnilise analüüsi indikaator) ning libisev keskmine liigub ülespoole. Kuigi aktsiaturgudel on oodatud tagasilööki hiljutisele tõusule, ei ole seda näha olnud. Aktsiatel on hoog sees ning sellele andis lisatõuke analüütikute ülim pessimism, mistõttu ettevõtted suutsid oodatust paremaid II kvartali tulemusi ette näidata. Samas ettevõtete käibed kahanesid, kasumlikkus või kahanenud kahjumlikkus saavutati kulude kärpimise teel.

Huvitav, millal muutuvad fondijuhid julgemaks ja hakkavad raha ja võlakirjade osakaalu vähendama ning aktsiate oma suurendama? Kui ümberringi on masu, siis börsiteenistus veab näo naerule.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing