Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Suure riskiga suur võimalus

Silvia Viidik 10. august 2009, 00:00

Ka võlakirjade maksejõuetuks muutumise vastu kindlustamise hinna kukkumine viitab kindlamale võimalusele just sealsetel turgudel suuremat kasu teenida. Aga kas see mitte ei loo juba järjekordset mullikest rõõmsalt kepslevate investorite jalge alla?

Tuletisväärtpaberid, mida nimetatakse credit default swapp'ideks (CDS) aitavad mõõta turuosaliste hinnangut mingi väärtpaberi ohutusele ja kindlusele. Seda läbi oma hinna ehk CDS-riskipreemia. Mida kõrgem on riskipreemia, seda kõrgem on investorite arvates risk, et võlakiri võib maksujõuetuks muutuda ja investor ise nii oma rahast ilma jääda. Ehk mida madalam preemia, seda julgema südamega rahapaigutajad oma varasid laiali jaotavad.

Arenevate turgude CDS-riskipreemiad teevad aina uusi langusrekordeid võrreldes arenenud turgude omadega. Usk, et just esimesed kõigepealt üldisest langustrendist välja hüppavad paistab olevat tõepoolest suur.

Siiski tunduvad mitmekümneprotsendilised börsitõusud nii lühikese aja jooksul meenutavat üüratut nätsumulli, mis juba ohtlikult õhukeseks on veninud. Credit Suisse teatas neljapäeval, et arenevad turud Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas on tabanud tippu. Ka Abardeen Asset Managementi Aasia tegevdirektor Hugh Young on kahtlev: "Turud on seest endiselt üsna õrnad, sest piisavalt inimesi näeb, et reaalsus ei sünkroniseeru finantsturgudega," lausus ta.

Samas usub Rogers Holdingu juht Jim Rogers, et vaatamata lähiaja kaotustele, on arenevate turgude, eriti Hiina, väljavaated aastakümnete pärast lausa erakordsed. Seda vaatamata ilmsele õhkpadjale turu all. "Kui sa praegu Hiinat müüd, näed kahe või kolme aasta jooksul välja väga hea. Aga järgmise 50 või 80 aasta pärast näed välja nagu idioot," kinnitas Rogers ilmekalt.

Ehk - kaasa võib minna iga kihutava rongi ja hoogsalt kerkiva mulliga, aga enne tuleb teha päris selgeks, mida turult tagasi tahta ja millal.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing