Uuring: likviidsus pole turgudel enam võtmeküsimus

10. august 2009, 12:20

Rahvusvahelised finantsturud on väljunud
„likviidsuskriisi meeleolust” – laenutegevuse peamine piiraja on krediidi
kvaliteet, selgub UniCredit Groupi Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna
pangandusuuringust.

Kesk- ja Ida-Euroopa panganduse pikaajalised väljavaated jäävad endiseks.

„Kõiki Kesk- ja Ida-Euroopa pangandusturu osalisi on mõjutanud likviidsuse, raha hinna ja krediidi kvaliteedi probleemid, kuid Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna pangandus on endiselt ligitõmbav,” ütles UniCredit Groupi Kesk- ja Ida-Euroopa strateegilise analüüsi valdkonna juht Debora Revoltella, viidates UniCredit Groupi hiljuti tehtud pangandusuuringule.

Hakkavad ilmnema positiivsed märgid, andes lootust maailma majanduse kasvu taastumiseks, mis omakorda annab tõuke olukorra paranemiseks Kesk- ja Ida-Euroopas. Pärast majandusetegevuse märkimisväärse vähenemise 2009. aastal ennustavad kontserni majandusteadlased aastaks 2010 aeglast 1,1protsendilist piirkondlikku kasvu, mis on positiivne näitaja, kuid jääb allapoole Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna arengupotentsiaali. Kinnitust leiab tugev piirkondlik diferentseerumine, kus Kesk-Euroopa riigid ja Türgi on rohkem valmis rahvusvahelisele kasvule järele jõudma.

Praegu on turud väljunud „likviidsuskriisi meeleolust” ja likviidsus ei ole enam võtmeküsimus, eriti välisosalusega pankadele. „Nüüd on Kesk- ja Ida-Euroopa pangandussektori piiranguteks krediidi kvaliteet ja riskid. 2009. ja 2010. aasta on jätkuvalt katsumusterohked, kuid piirkonna pikaajalised väljavaated jäävad muutumatuks,” ütles Revoltella.

Uuring toob välja, et kriis on kiirendanud kulutõhususe meetmete rakendamist kogu maailmas ning ka Kesk- ja Ida-Euroopa pangandus pole erand. Mõni viimaste aastate infrastruktuuri või palgakulude mull võidakse nüüd ümber hinnata. Oludes, kus tulude kasv aeglustub, kuid on endiselt kindel ja rakendatud on mõjusaid kulutõhususe meetmeid, on panganduse kasumlikkuse peamine piiraja krediidi kvaliteet. Tänane krediidiportfelli kvaliteet on pankade hulgas peamine eristav tegur, samal turul tegutsevate pankade tulemused võivad seega märkimisväärselt erineda.

Muutuv konkurentsikeskkond pakub ka võimalusi. Piirkonnas tegutsevad rahvusvahelised pangad – eriti tipptegijad – võivad tugevdada oma positsiooni, kasutades ära olemasolevaid struktuure ja paremat ligipääsu rahvusvahelisele rahastamisele, eeldusel, et riskivalmidus on piisav. Mõnes riigis viib kriis kohalikus pangandussektoris riigivõimu tagasitulekuni. Uued sisenejad võivad kasutada võimalusi, samal ajal kui hajevil osalised võivad turult lahkuda. See ei mõjuta siiski pühendunud rahvusvahelisi tipptegijaid, kelle hulgas ei ole oodata suuri muutusi.

Kokkuvõttes ootab UniCredit, et võitjad on kas uued turule sisenejad või piirkonnas juba tegutsevad rahvusvahelised turuosalised, eeldusel, et nad näitavad üles piisavat riskivalmidust ja kasutavad ära oma tugevat rahastamispositsiooni.

Kogu Kesk- ja Ida-Euroopa piirkondlik pangandussektor koosneb 2455 pangast, mille koguvarad ületavad 2100 miljardit eurot. Kesk- ja Ida-Euroopa juhtivate pankade edetabeli eesotsas on selles piirkonnas Bank Austria kaudu tegutsev UniCredit Group, Raiffeisen on piirkonnas suuruselt teisel kohal ja Erste Bank on kolmandal kohal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. August 2009, 14:11
Otsi:

Ava täpsem otsing