IMF: Leedu majandus valulises kohanemisprotsessis

12. august 2009, 12:31

Leedu majanduse seisu hinnanud
Rahvusvaheline Valuutafond märgib, et majandus teeb praegu läbi „ränka
kohanemist“ ning et tõelist toibumist on oodata ehk alles 2011. aastal.

IMF tunnustab Leedu eelarvekärpeid ning märgib, et „hoolimata majanduse praegusest langusest ning riskist, et kärped langusele veelgi hoogu annavad, on need vajalikud, et korvata viimaste aastate liialdused ning kindlustada valuutakomitee süsteemi ja eurole ülemineku strateegia usaldusväärsus.“

Leedu peab jätkama kulude kärpimist – eelkõige palkade ja sotsiaaltoetuste reformi abil – ning leidma riigieelarvesse täiendavaid tuluallikaid, sh laiendama maksubaasi ja parandama maksude kogumist.

Leedu panganduse seisu kohta märkis IMF, et pangandussüsteem on hästi kapitaliseeritud, kuid et majanduslangus võib likviidsus- ja kapitalipuhvri surve alla seada. Halbade laenude osakaal on kiiresti kasvanud – nii soovitab IMF Leedul suurendada võimalike laenukahjumite reserve ning tugevdada pankade kapitalibaasi, samuti firmade ja eraisikute laenude võlgade kiiret restruktureerimist.

Leedu SKP kahanes teises kvartalis läinud aasta sama perioodiga võrreldes 22,4%, mis on rängim langus kogu Euroopa Liidus.

Eelarveaugu katmisel on Leedu seni hakkama saanud ilma IMFi abita, võttes turgudelt laenu. Danske Banki vanemanalüütik Lars Christensen ütles eile Äripäevale, et tõenäoliselt tuleb ka Leedul lähikuudel IMFilt abi paluda. Sama arvas Läti SEB analüütik Andris Vilks – kui Läti saab laenuraha 2-3%se intressiga, siis Leedu maksab turult laenates vähemalt 9% suurust intressi.

Reitinguagentuur S P teatas sel nädalal, et vaatab Leedu reitingu üle ning võib seda sel kuul kärpida. Põhjuseks nimetas agentuur majanduskriisist suurenenud majanduslikke ja poliitilisi riske, mis muudavad riigi laenuvajaduste kontrolli all hoidmise järjest keerulisemaks.

Leedu valuuta on IMFi hinnangul „mõõdukalt ülehinnatud“. Leedu valitsus teeb kõik selleks, et fikseeritud kurssi hoida. Nii peab majanduse kohanemine ja konkurentsivõime taastamine tulema kokkuhoiumeetmete kaudu.

Leedu riigieelarve defitsiit ületab tänavu tõenäoliselt 8% SKPst. Järgmised viis aastat ei suuda Leedu S P hinnangul euroga liitumise tingimusi täita.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2009, 09:59
Otsi:

Ava täpsem otsing