Saksamaa kasv püsib hapral alusel

Sirje Rank 17. august 2009, 00:00

Saksa Ifo instituudi osakonnajuht Kai Carstensen ütles väljaandele Der Spiegel teises kvartalis taastunud majanduskasvu kommenteerides, et kolmandas kvartalis võib Saksamaa SKP kasv tulla kvartali baasil juba 0,5 protsenti. Nii on lootust, et aasta kokkuvõttes tuleb Euroopa suurima riigi majanduslangus väiksem kui valitsuse prognoositud 6protsendiline miinus.

Ka Commerzbanki ja Goldman Sachsi analüütikud vaatasid hinnangud üle, nähes terendamas kardetust väiksemat langust kogu euroalal. Ent nagu märkis Goldman Sachsi analüütik Erik Nielsen ajalehele Financial Times, on euroala probleemiks see, et positiivsed tegurid on praegu valdavalt lühiajalised, samas kui negatiivsed tegurid võivad kujuneda pikaajaliseks probleemiks.

Saksamaa ootamatus teise kvartali kasvunumbris - SKP kasvas eelnenud kvartaliga võrreldes 0,3 protsenti - oli suur roll riiklikel tugimeetmetel majanduse toetamiseks, mis saavad olla vaid ajutise iseloomuga.

Nii toetas eratarbimise kasvu riiklik "raha romude vastu" programm, millele Saksa valitsus on eraldanud 5 miljardit eurot ning mis soosib vanade autode uute vastu väljavahetamist. Lisaks Saksa autotööstusele on sellest kasu saanud Prantsusmaa ning Ida-Euroopa autotootjad Tšehhis ja Slovakkias. Programm on aga lõppemas ja autotootjad muretsevad, mis saab edasi.

Samuti on Saksa tarbijate ostuhuvi püsinud tänu valitsuse programmile, mis on alles hoidnud nende töökohad. Massiliste koondamiste asemel kompenseerib riik ettevõtetele ajutiselt lühendatud tööaja kasutamise. Ajakirja Economist andmeil on Saksamaal sellisesse programmi "Kurzarbeit" kaasatud ligi 1,4 miljonit inimest.

Paraku on paljud neist lühendatud tööajaga töölistest palgal autotööstuses või teistes tööstusharudes, kus nõudlus ei pruugi enam senisel tasemel taastuda. Kui riigi tugi lõpeb, võivad koondamised olla vältimatud. OECD hinnangul kasvab tööpuudus Saksamaal tänavu 8,7 protsendile ja tuleval aastal 11,6 protsendile.

"Kui tugiprogrammid läbi saavad, on majapidamised silmitsi kõrge ja kasvava tööpuuduse ning madalate sissetulekutega," ütles Bloombergile Daiwa Securities ökonomist Colin Ellis. "Eeldame jätkuvalt, et euroala naaseb oma vanade halbade kommete juurde ning loodab kasvu taastumist eelkõige ekspordi toel."

Kriis on näidanud, et Saksamaa majanduse suurim nõrkus on liiga suur sõltuvus ekspordist, mida praegu turgutavad ka teiste riikide - eelkõige USA ja Hiina - abipaketid. Analüütikud nendivad, et perspektiivis peab majanduskasvule jõulisemalt õla alla panema Saksa tarbija.

Majanduslanguse peatumine on septembrikuiste valimiste eel lisaboonus kantsler Angela Merkelile. Viimaste küsitluste järgi on Merkeli kristlikel demokraatidel ja eelistatud koalitsioonipartneril vabadel demokraatidel kokku 51protsendiline valijate toetus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing