Pevkur: vanemahüvitise saatus sõltub riigikogust

17. august 2009, 17:37

Kas seadusest tulenev vanemahüvitise lae
15protsendiline tõus järgmisel aastal ka realiseerub, sõltub sotsiaalminister
Hanno Pevkuri sõnul riigikogulastest.

Sotsiaalministeerium on ette valmistanud määruse eelnõu, mille järgi peaks vanemahüvitise maksimaalne suurus järgmisel aastal tõusma 15 protsendi võrra. Tõus on vastavalt seadusele arvutatud 2008. aasta sotsiaalmaksu laekumisest, mille alusel kujuneb vanemahüvitise lagi 2010. aastaks.

„Täna tuleb küll tõdeda, et sotsiaalministril ei ole võimalust jätta valitsusse selle määrusega minemata või muid toiminguid vanemahüvitise piirmääraga teha, sest see tuleneb seadusest,” nentis Pevkur kommenteerides määruses kirjas olevat hüvitise tõusu. Pevkur lisas, et kui tavaliselt kasutatakse riigikogu kohta kummitempli nime, on hetkel täpselt samas seisus valitsus, sest seadus näeb ette, et 1. septembriks tuleb vanemahüvitise määrad ära kinnitada. Samuti ei saa valitsus ministri sõnul vastavalt kinnitatud statistikale keelduda seaduse täitmisest ning jätta vanemahüvitise maksimaalne suurus määramata.

Kas vanemahüvitise tõus ka realiseerub, sõltub Pevkuri sõnul eelarvearuteludest ja riigikogust. Järgmise aasta sotsiaalkulutused on kahanenud sotsiaalmaksu laekumise tõttu suure surve all ja kõigi seadusega ette nähtud kohustuste täitmiseks maksurahast ei jätku. „Ma usun, et valitsus arutab eelarve arutelude käigus erinevaid võimalusi ja kõik sotsiaalkulutused on kindlasti väga teravalt luubi all,” märkis Pevkur. „Kui auväärt parlament otsustab, et mingit sotsiaalkulutustega seotud seadust tuleb eelarveprotsessi käigus muuta, siis valitsus seda kindlasti täidab,” lisas ta.

Vanemahüvitisele planeeritud kogukulu on järgmisel aastal suurem kui sel aastal, kuna hüvitise saajate arv on tõusnud. Viimastel aastatel on sündide arv suurenenud, mis Pevkuri sõnul kinnitab, et vanemahüvitis on tõhus meede – Eesti on sündivuse juurdekasvu poolest demograafilises pikaajalises perspektiivis ühel pulgal Soome, Rootsi ja Norraga.

Sotsiaalministrina näeks Pevkur enda sõnul suurima heameelega, et sündivus kasvaks veelgi, samuti vanemahüvitis, nagu see seadusest praegu tuleneb. „Kui vaadata sotsiaalkulutusi ja kogu eelarvet tervikuna, tuleb sellele aga läheneda nii, et kindlustatud oleks kõik eluvaldkonnad,” nentis Pevkur. „Me oleme kindlasti valmis arutama kõikidel sotsiaalvaldkonna teemadel. Minu ülesanne on seda valdkonda kaitsta,” lisas minister.

Milline saab olema lõplik sotsiaalvaldkonna eelarve järgmisel aastal, on Pevkuri sõnul veel lahtine. "Erinevaid muutujaid on palju. Loodi ju ka vanemahüvitise süsteem põhimõttel, et kui keskmine palk suureneb, siis suureneb perede kindlustunne. Kui keskmine palk väheneb, siis peab vähenema ka vanemahüvitis,” ütles Pevkur.

Vastavalt vanemahüvitise seadusele on ühe kalendrikuu hüvitise maksimaalne suurus Eesti keskmise sotsiaalmaksuga maksustatava ühe kalendrikuu tulu kolmekordne suurus. Sellest tulenevalt on sotsiaalmaksu andmete alusel vanemahüvitise maksimaalne suurus 2010. aastal 35316 krooni.

Vanemahüvitist tõstev eelnõu peaks valitsuse päevakorda jõudma järgmisel nädalal.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. August 2009, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing