Tallinna abiprojekt tuleb kallilt kätte

Kadri Paas 18. august 2009, 00:00

Kümne aastaga peavad Tartu ettevõtjad Rand ja Tuulberg Lasnamäe kõige tontlikumasse, Raadiku piirkonda ehitama 1170 korterit. 15 korterelamu eluruumide netopind on kokku ca 76 800 ruutmeetrit ning rendihind 136 krooni kuus ruutmeetri kohta.

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul on linn juba paar kuud üritanud nimetatud rendisummat väiksemaks kaubelda. Seni pole see õnnestunud.

Seda viimati nimetatud hinda ei maksa aga mitte korteri üürija, vaid Tallinna linn. Korteri üürija - näiteks Tallinna õpetaja, lasteaednik, politseinik, ämmaemand või meditsiiniõde - maksab vastvalminud majas vaid 30 krooni ruutmeetri eest. Korterite üürihinda on võimalik kord aastas kuni 20 protsenti tõsta või langetada.

Linnapea Edgar Savisaar nimetas seda sotsiaalelu- ja majanduse elavdamise programmiks. Tema sõnul on see praeguses kriisiolukorras vajalik lüke, sest ei hoolitse mitte ainult alla 16aastast last kasvatavate inimeste elamispinna eest, vaid turgutab ka kõrbema kippuvat ehitusturgu.

Savisaar lubas eile, et mõne aasta pärast hakatakse Kristiinesse ja ka Lasnamäele järjekordseid uusi linna üürimaju ehitama. Kokku ehitatakse 1000 korterit. Linnapeal terendab silme ees Helsingi eeskuju.

"Teise elamuehitusprogrammi lõppedes 2015. aastal peaks olema linna omanduses 7 protsenti elamufondist," ütles Savisaar. "Näiteks Helsingis on linna omanduses viiendik elamufondist."

Tartu linnapea Urmas Kruuse sõnul meenutab õpetajatele, muuseumi- ja teatritöötajatele poolmuidu linnale palju kallimaks maksma minevate korterite üürileandmine pensionäridele 1000 krooni maksmist.

"Siin ei ole majandusliku mõtlemise või arvestusega vähimatki pistmist. Tegemist on poliitilise otsusega, millega ettevõtjad võivad igati rahul olla. Neile ei saa midagi ette heita. Lobistada võivad kõik, aga otsuse teeb ikkagi poliitiline linnavalitsus," oli reformierakondlane Kruuse kriitiline.

Tema hinnangul saaks turuhinnaga kortereid üürides Tallinn suurema rahalise võidu kui ettevõtjatelt pikaajalise lepingu alusel rentides.

Ehitusfirma NCC tegevjuht Toomas Aak Savisaare linnamajade ehitamise kampaaniat nii mustades värvides ei näe. "Heas asukohas sobiva planeeringu ja soodsa hinnaga uute korterite järele on jätkuv nõudlus," lisas Aak.

Rand ja Tuulberg tegevjuht Taivo Täht ütles ehitusuudised.ee-le, et Tallinna elamuehitusprogrammi jaoks on praegune aeg väga sobiv nii tellija kui ka ehitaja poolt vaadatuna.

"Tellija saab väga soodsalt töö ning ehitajal on väga tööd vaja," märkis Täht.

Facio Ehituse tegevjuht Toomas Tromp ütles, et Tallinna elamuehitusprogramm on väga tervitatav ning seadis selle eeskujuks riigile.

Ta märkis, et uute korterite lisandumine sadadele müümata korteritele ei mõjuta oluliselt kinnisvaraturgu ning hea asukohaga kvaliteetne elamispind leiab alati ostja, milleks läheb nüüd lihtsalt oluliselt rohkem aega.

"Juba praegu on turul nõudlus kvaliteetpindade järele, uusi projekte pole ammu alustatud. Tallinna kava alustada uut elamuehitusprogrammi on igati tervitatav," märkis Tromp.

Eile tutvustatud uue munitsipaalmajade etapi raames antakse esimesed sada korterit üürile juba oktoobris. Praegu on kolm kortermaja valmis, kolm pooleli ja kolm ootel.

Ei saa otsesõnu öelda, et Tallinna linnavalitsejate paar kuud enne kohalikke valimisi jagatavad korterid neile kindlasti lisahääli annaksid.

Samas kujundavad need sammud nii-öelda positiivset fooni. Kui valija kuuleb, et linnavalitsus hoolitseb nende eest, ehitab ja korrastab nende heaks, siis see võib nii mõnegi hääle juurde tuua.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing