Tarmo Noop: ma ei näe tulumaksumäära külmutamises traagikat

18. august 2009, 17:05

Ma ei näe selles mingit traagikat, kui
tulumaksumäära langetamine külmutatakse, kommenteeris ASi A. Le Coq juhataja
Tarmo Noop sotside ja keski algatatud tulumaksu seaduse muutmise eelnõu, mille
on heaks kiitnud ka rahandusminister.

„Inimestel pole õigustatud ootust, et tulumaksumäär langeb,“ ütles Noop. „Inimesed on ammu harjunud selle mõttega, et asi on külmutatud. Sest ka selle aasta alguses pidi tulumaksumäär langema ühe protsendi võrra, kuid ei langenud.“

Noobi sõnul on status quo säilitamine ehk tulumaksumäära külmutamine praeguses olukorras tunduvalt mõistlikum tegu kui käibemaksu tõstmine. „Käibemaksu tõstmine oleks majandusele oluliselt hullem,“ lausus Noop. „Aga näiteks Leedu läheb teist korda käibemaksu tõusu peale: nad tõstsid käibemaksu ühe protsendi võrra ja plaanivad tõsta veel kahe protsendi võrra.“

Noop ütles, et kui ettevõtja vaatevinklist tulumaksumäära langetamise külmutamist vaadata, siis puudutab see ettevõtjat vaid siis, kui ta võtab kasumi välja. „Praeguses majandusolukorras ei ole tänavu küll kasumi väljavõtmise aasta,“ lisas Noop.

Rahandusminister Jürgen Ligi teatas eile, et peab õigeks Keskerakonna fraktsiooni ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud tulumaksu seaduse muutmise eelnõu, mille kohaselt jäetakse 2009. aasta tasemele nii tulumaksumäär kui ka maksuvaba tulu.

Kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt on tulumaksumäär tänavu 21 protsenti ja peaks järgnevatel aastatel langema ühe protsendi võrra ehk siis järgmisel aastal olema 20 protsenti, ülejärgmisel aastal 19 protsenti ja 2012. aastal 18 protsenti.
Maksuvaba miinimum on praegu 27 000 krooni. Kehtiva seaduse järgi tõuseks see järgmisel aastal 30 000 kroonini, ülejärgmisel aastal 33 000 kroonini ja 2012. aastal 36 000 kroonini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2009, 17:05
Otsi:

Ava täpsem otsing