Hiina kukkus karuturgu

Tõnis Oja 21. august 2009, 00:00

Hiina aktsiaturg on kolme nädalaga kukkunud viiendiku võrra, aga analüütikud usuvad, et riik võib mõne aja jooksul turgu toetada.

Hiina börsi Šhanghai indeks langes teisipäeval päevasiseselt 4,7 protsenti, mis tähendab, et alates 4. augustist ehk selle aasta kõrgeimalt tasemelt oli indeks langenud 20,2 protsenti, kirjutas Bloomberg. Tolle kuupäeva seisuga oli tegemist maailma parima aktsiaturuga.

Aktsiaindeksi üle 20protsendilist langust peetakse langevaks ehk nn karuturuks.

Hiina valitsuse nelja triljoni jüaani ehk 585 miljardi dollari suurune majanduse abipakett koos pankade rekordilise laenamisega kergitas sealset aktsiaturgu võrreldes möödunud aasta 4. novembriga üle kahe korra.

The Wall Street Journali hinnangul laenasid pangad esimese poolaastaga 1,1 triljonit dollarit, millest umbes 20 protsenti läks aktsia- ning kinnisvaraturule. Aktsiaralli peatus pärast seda, kui sai teatavaks, et juulis langes laenude kasv alla veerandi juuni tasemest.

"Praegune korrektsioon peegeldab laenutingimuste karmistumist," lausus uudisteagentuurile endine Morgan Stanley Aasia peaanalüütik Andy Xie, kes ennustas 2007. aasta aprillis õigesti, et Hiina aktsiaturg kukub. Augusti alguses nägime selle tsükli tippu, ehkki aktsiaturg võib tõenäoliselt hakata taas tõusma juhul, kui valitsus otsustab turgu stabiliseerida, kinnitas ta.

Ka The Wall Street Journal usub, et Hiina võib järgmise kuu-paari jooksul veel aktsiaturgu toetada. Mõjukas rubriigis "Kuuldused tänavalt" (Heard on the Street) kirjutab majandusleht, et Peking on selleks üsna motiveeritud.

Võrreldes rekordilise 2007. aasta 16. oktoobri rekordilise tasemega, on Šhanghai aktsiaindeks täna 59 protsenti madalam.

Hiina on Venemaa järel teine aktsiaturg nn BRICi (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina) riikidest, mida on tabanud langeva turu saatus. Paljud analüütikud peavad BRICi riike peamiseks mootoriks, mis peaks maailma majanduskriisist välja tirima.

Venema RTS indeks kukkus juuli keskel võrreldes veebruari algusega 29 protsenti, täna on indeks 15 protsenti aasta alguse tipust madalamal.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing