Munitsipaalmajade ehitajal virtuaalne kahjum

ÄP 21. august 2009, 00:00

Raadiku Arendus näitab oma 2008. aasta aruandes, et sai eelmisel aastal kahjumit 127 miljonit krooni, kuna tal tuli eelmisel aastal Nordea Pangaga sõlmitud intressivahetuslepingu turuhinnas ajastamise tõttu võtta sisse virtuaalne 131 miljoni kroonine kahjum.

Nordea Panga selgituse järgi on intressi-swap (Interest Rate SWAp, IRS) tehing, kus üks osapool lubab teisele maksta fikseeritud intressi ning saab ise vastu muutuvat intressi (Euribor, USD LIBOR, Stibor vmt).

Seda kasutatakse rahavoogude planeerimisel (kulude) fikseerimiseks ning see on kinnisvaraarendajate seas küllaltki populaarne, kuna tihti on pinnad kaetud rendilepingutega pikemakas ajaks ning ootamatu intressitõus võib lepingud n-ö miinusesse ajada, sest kulubaas kerkib, aga tulud mitte.

Äripäeva andmetel sõlmis Raadiku Arendus Nordea Pangaga kümne aasta pikkuse (2018. aasta maini) intressivahetuslepingu, et kindlustada oma laenudele, millega ta sotsiaalkortereid arendas, kümneks aastaks intressilagi.

Fikseeritud laenuintressimääraks lepiti pangaga kokku 5,07%.

Kuna eelmisel aastal jäi aga jooksev intress (Euribor) sellest laest madalamale, tuli Raadikul näidata ka sellist hiiglaslikku kahjumit. Kahjum arvestati välja kogu kümneaastase laenulepingu peale.

Fikseeritud laenumakseid on Raadikul vaja sellepärast, et ta hakkab tulevikus saama Raadiku väljaüürimise eest ka fikseeritud sissetulekut.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing