Viis signaali investorile

Romet Kreek 24. august 2009, 00:00

USA ajakiri BusinessWeek toob välja viis faktorit, mis võivad näidata, kas aktsiaralli võib kaotada hoo või muutuda tugevamaks.

1. Hiina. Nagu meil on ütlus "ei saa me läbi Lätita", ei saa maailma majandus läbi Hiinata. Hiina majanduse tugevus on aidanud kuid toetada maailma aktsiaturgu, kuna Hiina majanduskasvu kiirendamise abipakett on hakanud vilja kandma. Kuna valitsus nõudis, andsid suured riigiosalusega pangad meeletult laene ja Hiina ärid ostsid toorainete laovarusid. Kuid Hiina meepotti on tekkinud tõrvatilk - aktsiaturg on massiivse ralli järel hakanud kukkuma. Hiina aktsiaturg on juba tõusust ära andnud 20 protsenti.

2. Investorite meelestatus. Nii kummaline, kui see ka ei tundu, on optimistlikud investorid sageli aktsiaturule halvaks märgiks. Kui kõik või väga paljud investorid on juba aktsiad ostnud ja ootavad tulevast aktsiahindade tõusu, võib see tähendada, et turgu võib oodata ees uute ostjate puudus. 17. augustil hoiatas Robert W. Bairdi investeerimisstrateeg Bruce Bittles, et investorite meelestatuse indikaatorid on väga lähedal ekstreemsele optimismile. Kuid pilt ei ole kristallselge. Monetta Mutual Fundi portfellihaldur Robert Bacarella ütles, et investorid on küll valmis veidi rohkem riski võtma aktsiates, kuid suurem osa investoreid ei ole veel unustanud hiigelkahjumeid 2008. aasta lõpus ja selle aasta alguses. Nende investorite seas tekitab mõte aktsiate ostmisest surmahirmu.

3. Ettevõtete tulemused. USAs on ettevõtete tulemused olnud valdavalt tugevamad, kui analüütikud on prognoosinud. Teise kvartali tugevamad majandustulemused langesid kokku aktsiaturu ralliga. Kuid kas käimasolevas kolmandas kvartalis toimub sama? Paljude ettevõtete jaoks on juba pool kvartalist läbi. Tulemuste avaldamise hooaja avalasu teeb Alcoa 7. oktoobril. Analüütikud ootasid, et kolmandas kvartalis kukuvad tulemused 20,7 protsenti. Kuid neljanda kvartali osas on analüütikud pööraseks muutnud. Kui juulis ootasid analüütikud neljandas kvartalis ettevõtete kasumite 183protsendist kasvu, siis 17. augustiks oli kasvuootus juba 291 protsenti. Kasumikasvu veduriks peaks olema neljandas kvartalis finantssektori ettevõtted, mis peaksid tulema välja 2008. aasta neljanda kvartali hiigelkahjumitest.

4. Toorained ja nafta. Et saada aru, millises seisukorras on maailma majandus, on suurepäraseks indikaatoriks tooraineturud. Kasvav majandus vajab rohkem naftat, vaske ja teisi ressursse. Kahanev majandus tuleb toime ka vähemaga. 17. augustil prognoosis Centre for Global Energy Studies, et jaanuarist juulini kasvas Hiina naftaimport aastaga 53 protsenti. Rutherford Investment Managementi president William Rutherford aga ütles, et kahtlustab nafta hinnalanguse taga seda, et hind peegeldab pakkumise küllust ning seda, et maailmamajandus on nõrk.

5. Majanduse taastumise tugevus. Paljude investorite jaoks on võtmeküsimus see, kui kiiresti ja jätkusuutlikult USA ja maailma majandus võib tulla välja majandussurutisest. Hoiatus tuli 14. augustil - Reuters University of Michigani tarbijate küsitluse indeks kukkus juuni 70,8 punktilt 66-le. Suurem osa küsitletutest teatasid, et nende rahaline olukord on halvenenud ning vaid 14 protsenti ootas tulevaks aastaks tööturu paranemist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing