Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tuulikud saavad kujumuutvad labad

28. august 2009, 15:38

Kui senised jäigad tuulikute labad saaks
asendada tuule järgi kuju võtvate labadega, muutuks tuulikud märgatavalt
efektiivsemaks ja töökindlamaks.

Tuuleenergia muutub maailmas üha populaarsemaks. Kõige enam tuuleenergiat toodetakse USAs, kuid ühe elaniku kohta hoiab liidrirolli Taani, kus tervelt 20 protsenti elektrienergiast toodetakse tuulest, kirjutas LiveScience.

Senised tuulikud on aga jäikade labadega, mis kiiresti muutuvate tuuleolude tingimustes ei ole sugugi hea. Esiteks võimaldaks tuule järgi kuju muutvad labad tuuleenergiat tõhusamalt ära kasutada ning teiseks väheneksid niimoodi mehaanilised pinged labades, mille tulemusel pikeneks tuulikute eluiga ja paraneks töökindlus.

„Idee sündis akvaariumikalade jälgimisel. Paljud lendavad ja ujuvad loomad muudavad oma kuju, et kohanduda nende ümber liikuva õhu või vee vooluga,“ ütles San Diego ülikooli insener Aswaf Beyene.

Beyene juhib üht kahest töörühmast, mis tegelevad kuju muutvate labade väljatöötamisega. Teine sarnane töörühm asub Inglismaal Bristoli ülikoolis.

„Tuul võib tuulikulabade vastu olla väga karm. Turbiinid lülitavad end ebasobivates tingimustes välja, et labad tuulega võideldes ei murduks,“ ütles lennundusinsener Paul Weaver Bristoli ülikoolist. „Kuju muutvad labad aga ei võitleks tuulega, vaid kasutaks seda hoopis ära,“ lisas ta.

Tuulikute labad on valmistatud klaaskiu ja süsinikkiu kombinatsioonist, mis on jahutatud tahkesse vormi nii, et moodustuks võimalikult tugev ja jäik struktuur. Bristoli ülikooli teadlaste sõnul on hoolikalt kiudude asetust ja pingestatust kontrollides võimalik luua ka struktuur, mis suudab lülituda ühelt kujult teisele. Saades vastava elektrisignaali muutuks labade kuju nii, et tuulele oleks eksponeeritud vajadusel suurem või väiksem labapind.

Weaveri sõnul on nad jõudnud valmistada kuju muutva helikopteri tiiviku ning on asunud nüüd koostööd tegema Taani tuuleenergia ettevõttega Vestas Wind Systems.


http://www.physorg.com/news170610803.html

Austraalia ja USA teadlased valmistasid päikeseelemendi, mis suudab 43 protsenti pealelangevast päikeseenergiast muuta elektrienergiaks. See on uus maailmarekord, mis ületab eelmist tulemust 0,3 protsendipunktiga.

Rekordilise efektiivsusega päikesepaneel koosneb viiest elemendist, mis kasutavad elektri tootmiseks päikesevalguse erinevaid spektriosi. „Sellise lähenemisega on võimalik saavutada suurem efektiivsus, sest nii saab kasutada erinevaid materjale, mis töötavad hästi just kitsamas spektriosas,“ ütles professor Martin Green New South Walesi ülikoolist.

Greeni töörühm valmistas ränist 46-protsendilise kasuteguriga fotoelemendi, mis püüab päikesekiirgust lähisinfrapunases spektriosas. Nelja ülejäänud fotoelemendiga kombineerides saadigi keskmiseks kasuteguriks 43 protsenti.

Uus rekord ei ole siiski võrreldav tavaliste päikesepaneelidega saavutatud 25-protsendilise efektiivsusega, sest viimane on püstitatud vaid üht tüüpi fotoelementi kasutades. Uus päikesepaneel on vaatamata suurele efektiivsusele siiski tulevikuteema, sest mitmest elemendist kombineeritud ja fokuseeritud valgust kasutavad paneelid on praegu kasutatavatest oluliselt kallimad.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing