Väikeinvestor läheb börsi vastu kohtusse

Virge Haavasalu 31. august 2009, 00:00

Kostjateks on AS Luterma, AS Rubla ja NASDAQ OMX Tallinn AS.

Luterma aktsiaid oma firma Gamma Holding OÜ kaudu omav Nõges väidab, et börsi käitumine ei olnud hea usu põhimõtteid ja Euroopa väikeinvestorite kaitset käsitlevaid seadusi ja kohtulahendeid arvestades õiglane. "Leiame, et börs on osaline kahju tekkimises, sest oleks pidanud kohustama ASi Luterma või ASi Rubla tegema ülevõtmispakkumist väikeaktsionäridele börsilt lahkumise eeltingimusena, nagu see on toimunud vähemalt seitsmel varasemal juhtumil Tallinna börsil," märkis väikeinvestor.

Kui suureks aktsionär kahju peab? "Eilse hinnaga sai Luterma aktsiat 0,27 (4,22 krooni) eurot tükk. Meie hinnangul peaks hüvitama kahju Luterma aktsia kohta 1,2 eurot (18,68 krooni). See tuleneb kuue kuu kaalutud keskmisest. Ja veebruari seisuga oli ka aktsia bilansiline maksumus 18,61 krooni detsembri lõpul esitatud aruande kohaselt," rääkis Nõges reedel.

Nõgese sõnul asjal teisi väikeinvestoreid taga pole. "Mõne üksiku väikeinvestoriga pidasin nõu, et hagi koostada, aga erinevatel põhjustel ei soovinud keegi välja astuda. Ilmselt on börs ja finantsinspektsioon eestlaste jaoks pisut hirmuäratavad, et väga ei julgetagi isegi kahju saanuna nende vastu astuda," rääkis Nõges. "Aga võib-olla mul ei vedanud väikeinvestorite valikul," lisas ta.

"Parim tulemus võiks olla õigluse saavutamine. Et börsil vaadataks üle noteerimiskomisjoni tingimused, nende liikmed või täiendatakse reglementi," selgitas Nõges.

AS Luterma ja Tallinna börs ei soovinud Nõgese hagiavaldust kommenteerida, kuna nad ei ole saanud tutvuda selle sisuga. "AS Luterma on siiani saanud informatsiooni väidetava hagi esitamise kohta meedia ja internetifoorumite vahendusel. Mul ei ole võimalik kommenteerida ühtegi avaldust ega võimalikku nõuet, mida ASile Luterma edastatud ei ole," vastas Luterma jurist Allan Viirma e-kirjas.

Hagi kommenteerimisest keeldus ka NASDAQ OMX Tallinn turuteenuste juht Kalle Viks, kuna hagi ei ole veel nendeni jõudnud. Oma huvide kaitseks kohtusse pöördumine on täiesti aktsepteeritav praktika, lisas ta.

Mõnda aega tagasi tegi Luterma päris kõva ülevõtmispakkumise, 1,85 eurot aktsia, kui ma õigesti mäletan. Tegemist börsilt lahkumise pakkumisega. Müüsin isegi siis osa aktsiaid ära. Kõiki ei müünud vaid sellepärast, et oli see tulumaksu teema. Sellega on minu teada Luterma ka põhjendanud, miks nad ülevõtmispakkumist nüüd ei tee. Printsiibis peaks reegel olema siiski üks. Kui Saku tahtis börsilt ära kolida, olime me praktiliselt kohustatud aktsiad ära müüma. Kui firma pole kohustatud börsilt lahkudes tegema ülevõtmispakkumist, ei peaks ka väikeaktsionär olema kohustatud oma aktsiaid müüma. Ma näen siin ebakõla. Mina ootaksin loomulikult, et nad teeksid korraliku ülevõtmispakkumise, kuid teistpidi tuleb tunnistada ka seda, et tegemist on investeeringuga, kõik on selle riski enesele võtnud.

Selle hinnaga, mis on praegu börsil, ma ei pea küll võimalikuks neid aktsiaid müüa.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:12
Otsi:

Ava täpsem otsing