Kuidas müüa põhjast mitte kõige kehvemal päeval?

01. september 2009, 19:48

Kõikjalt leiab arvukalt samm-sammulisi
soovitusi, kuidas alustada investeerimist, aga kuidas lõpetada? Segaseks jääb
isegi eraisiku maksustamine.

Sampolife põhjendab soovituste puudumist kõige lihtsamalt: „Me loodame, et inimesed ei lõpetagi lepinguid.“

Selge, et pangal võivad olla erinevad eesmärgid kui kliendil. Ja just seepärast ma hetkel oma laenupanga poole ei pöördu – ei hakka alarmi tekitama. Vaatan, mis tulud ja kulud on tulemas, mis mu laenujääk ja likviidsete varade väärtus on. Kui igakuine töötasu kaob, tuleb agressiivselt vähendada nii jooksvaid muutuvkulusid kui ka püsikulusid ning leida uusi sissetulekuallikaid. Pean arvestama, et investeerida on mõtet, kui oodatav tootlus on suurem kui laenuintress. Minul see nii ei ole. Oma kodu tahan alles hoida. Lõpptulemusena läheb pangale lakooniline e-teade: soovin kolmekuulise etteteatamisega tagastada oma eluasemelaenu täies mahus.

Mis nüüd saab?

o Kõigepealt teen endale selgeks, mis fondid, aktsiad ja osakud mu portfellis on.
o Uurin, mis on nendest väljumise tasu (enamasti 1% väärtusest + vahel ka tehingutasu).
o Täpsustan, millise aja jooksul saan oma väärtpaberid müüa (tehingupäev + 3-5 tööpäeva).
o Ja mis päeva hinda arvestatakse (see jäi natuke segaseks, aga arusaadavalt selle kolme kuni viie tööpäeva jooksul mingi päev).
o Ja mis valuutas müügitulu kontole laekub? (investeeringu valuutas).
o Selgitan välja, kuidas see müümine tehniliselt käib. LHV ja SampoLife fondiosakud saan müüa interneti teel, kuid Swedbank on mu konto kinni pannud, sest seal oli kasvav miinussaldo (väärtpaberikonto hooldustasud), seega selleks pean ise kontoris käima.

Kahjud, kasud ja maksud

On veel üks AGA: minu investeeringud on hetkel võrreldes alginvesteeringuga kahjumis. Väärtpaberiinvesteeringutelt tuleb kasumi korral tasuda tulumaksu, aga kas kahjumi korral saavad eraisikud seda tasaarveldada töötasult makstud tulumaksuga või ainult tulevikus kasumiga müüdud investeeringutega?

Swedbank rõõmustab mind – tuludeklaratsioonis saab töötasudelt makstud tulumaksu oma fondiinvesteeringute deklareeritud kahjumi võrra tagasi. LHV aga korrutab, et investeeringute kahjum tasaarveldatakse tuludeklaratsioonis ainult investeeringutelt teenitud kasumiga.

Kuidas siis tegelikult on? Uurin Maksu- ja Tolliametist. Tõde on, et investeeringutelt saadud kahjumit ei saa tasaarveldada muude tululiikidega, vaid see kahjum kandub edasi tulevastesse perioodidesse kolme aasta jooksul. Sel ajal saab investeeringutelt teenitud kahjumit tasaarveldada kasumiga.

Ohtlikud päevad

Nüüd pean kolme kuu jooksul valima kehvadest päevadest parima oma fondiosakute müügiks. Kuidas müüa põhjast ja mitte kõige viletsamal päeval?

LHV ütleb, et seda päeva niimoodi valida täpselt ei saagi: „Kui juba müügiotsus on tehtud, siis võib lihtsalt müüa siis, kui fond on juba mingi perioodi jooksul tõusnud. Kui vaadata viimast kahe kuu tõusu, siis selle järgi on praegu täitsa mõistlik müüa.“ Eriti turbulentseid piirkondi – Kesk-Aasia, Ida-Euroopa ja Hiina – soovitatakse veel hoida ja tuletatakse mulle kohati kaheaastase investeerimise järel meelde, et tegu oli siiski 8-10aastase perspektiiviga investeeringuga. Mis teha – tööleping oli ka tähtajatu, aga…

Konkreetse müügipäeva valikul tuleks vaadata, kuidas fondide turg on liikunud ehk vaadata hindu ka tagasiulatuvalt. Kas väärtused on kasvavad-kahanevad-stabiilsed-väga muutlikud jne. Päevasiseselt pole vahet, sest iga päev pärast turgude sulgemist avaldatakse eelmise päeva väärtus, st päevasiseselt ta ei muutu. Hakkan jälgima oma investeeringute hindu igapäevaselt. Kogu portfelli väärtus kõigub päev-päevalt tuhandetes kroonides ja langused teevad ärevaks. See on natuke nagu hasartmäng.

Edasised ahvatlused

Nüüd, kui investeeringud kas täielikult või osaliselt müüdud, kuid pangale teatatud kolm kuud pole veel täis, tuleb vaba raha kuidagi targalt hoida. Kroonihoiuse intress on ikka kordades suurem kui eurohoiuse oma. Muidugi on kroonihoius ahvatlevam, aga… Ehk siis meie rahvusvaluuta väärtuse riski suurust tuleb ka ise hinnata.

Mu kunagine ülemus ütles naiste kohta: sama oluline kui rünnakustrateegia, on tagasitõmbumise strateegia. Tundub, et see „tarkus“ laieneb ka finantsinvesteeringutele – sama oluline, kui sisenemine, on ka väljumise strateegia. Ja selles sa oled üksi. Ja tavaliselt mitte väga mugavas, vaid ikka sundseisus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2009, 12:27
Otsi:

Ava täpsem otsing