BÖRS: elu kisub hapuks

08. september 2009, 08:17

Kui nafta ja kulla hinnaliikumisi jälgib
suurem osa maailmast alati terase tähelepanuga, on suhkur jäänud minu arvates
kaunis teenimatult suuremast prožektorivalgusest kõrvale.

Siiski ei saa mööda vaadata magusa tooraine hinna 83protsendilisest kerkimisest New Yorgis ainuüksi selle aasta kaheksa kuu jooksul viimase 28 aasta kõrgeimale tasemele septembri esimesel päeval. Rekordhinnalt, 24,85 sendilt naela kohta, on hinnad praeguseks siiski pisut üle kümne protsendi tagasi andnud.

Üks põhjus erakordse tõusu taga on, nagu põllumajandustoodetel ikka, ebasoodne ilm. India, kes juhib maailma suhkrutarbimise edetabelit ning tavapäraselt hoolitseb maailmas suuruselt teise eksportijana ka teiste varustatuse eest, jäi sel suvel vihmapilvedest praktiliselt puutumata. Juunikuu oli riigis viimase 83 aasta kuivem.

Selgelt ei lokka kõrbekuivas palju rohelust, mis sundis Indiat suurtes kogustes magusainet hoopis riiki sisse tooma, jättes sellega maailmavarud nigelaks ja hinnad uskumatult kõrgeks.

Ka maailma suurim suhkrukasvataja Brasiilia ei suutnud India õnnetust tasakaalustada, sest selle riigi suhkrukasvatamispiirkondi tabasid vist ka kõik need vihmapilved, mis teisele poole maakera ei jõudnud ning alla sadas normist neli korda enam vett.

Pole vist üllatav, et ka soisel maastikul paljud taimed kasvada ei taha ning suhkur kuulub muidugi just nende hulka.

Loe pikemalt Äripäeva tänasest lehenumbrist!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2009, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing