Ungari rasvatihased kütivad nahkhiiri

11. september 2009, 11:38

Euroopas, Põhja-Aafrikas ja Aasias elav
rasvatihane sööb peamiselt seemneid, puuvilju, pähkleid, putukaid ja ämblikke.
Hiljuti avastasid teadlased aga Ungaris asuvast koopast rasvatihased, kes
tapavad ja söövad talvituvaid nahkhiiri.

Baierimaal Seewiesenis asuva Max Plancki instituudi teadlased uurisid rasvatihaseid Kirde-Ungaris Bukki mägedes asuvas koopas kahel järjestikusel talvel ning nägid tihaseid korduvalt ja sihipäraselt otsimas ning söömas talvituvaid kääbusnahkhiiri. Teadlased leidsid ka nokajälgedega nahkhiirekorjuseid, kirjutas Physorg.

Tihaseid uurinud Péter Estók, S?ndor Zsebok ja Björn Siemers ütlesid, et tihased lendasid koopa seinte lähedal ja kadusid sageli seinapragudesse, et nahkhiiri leida. Kui talvituvaid nahkhiiri häiritakse, piiksuvad nad rasvatihastele kuuldaval helikõrgusel ning teadlaste arvates võivad tihased olla õppinud häälitsuste põhjal nahkhiiri üles leidma. Selle hüpoteesi kontrollimiseks lindistasid nad nahkhiirte piiksumist. Kui seda tihastele ette mängiti, näitasid linnud 80 protsendil juhtudest üles huvi.

Kääbusnahkhiired on väga väikesed loomad, nende kehasuurus on vaid neljandik rasvatihase omast. Tihased püüdsid nahkhiiri koopapõrandal või kividel ning sõid neid kas kohapeal või kandsid koopasuust välja ja sõid lähedalasuvate puude otsas.

Ajakirjas Biology Letters avaldatud artikli kohaselt näitas lindude käitumine, et nad küttisid nahkhiiri süstemaatiliselt ja tapsid neid toiduks. Kuidas neil selline käitumisviis tekkida sai? Teadlased spekuleerivad, et tegemist võis olla kultuurilise õppimisega.

Ka varem on paar korda teada antud lihasööjatest rasvatihastest Poolas ja Rootsis, kuid nendel juhtudel polnud selge, kas linnud tõepoolest ise tapsid nahkhiiri või sõid leitud surevaid ja surnud loomi. Kui nad nahkhiiri siiski jahtisid, võis selline käitumisjoon rännuteid mööda edasi levida. Teadlased arvavad, et rasvatihastel on jahtimiseks vaja siiski spetsiifilisi tingimusi, eelkõige palju valgust, ning seda võimaldab Ungari koopa lai sissekäik. Selle põhjal võiks aga arvata, et avastatud käitumisviis on väga haruldane.

Kui teadlased tõid lindudele alternatiivset toitu, eelistasid linnud seda ja rünnakud nahkhiirtele vähenesid. Seetõttu võib oletada, et küttimine tekkis vastusena rasketele talvedele ja toidupuudusele. Tundub, et kui ajad on karmid, muutuvad rasvatihased ise veelgi karmimaks.
Ungari rasvatihased kütivad nahkhiiriUngari rasvatihased kütivad nahkhiiriUngari rasvatihased kütivad nahkhiiri

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. September 2009, 12:52
Otsi:

Ava täpsem otsing