BÖRS: Ajalugu õigustab end

14. september 2009, 20:13

Homme on USA ühe prominentsema
investeerimispanga Lehman Brothersi esimene surma-aastapäev. Kõik viimased 365
päeva on seda sündmust põrgupõhja neetud ja üsna põhjendatult üheks suuremaks
kriisi verstapostiks peetud.

Ajalugu enam muuta ei saa, aga alati jäävad õhku küsimused – mis siis, kui…? Mis siis, kui tol ajal USAs suuruselt neljas investeerimispank oleks valitsuse sekkumisel päästetud? Kas oleksime pidanud taas nii paljut algusest peale ehitama hakkama nagu tuumasõja-järgses laastatud linnas?

„Seal oli hiiglaslik, 40 kuni 50 miljardi dollariline auk, mille täitmiseks meil polnud ei raha, õigusi ega meetodit, mistõttu pidime laskma tal kukkuda,“ nentis Föderaalreservi juht Ben Bernanke.

Päästmine oleks võinud kriisi küll edasi lükata, aga väga suure tõenäosusega mitte täiesti ära jätta, sest juba järgmisel päeval vajas hädaabi kindlustaja American International Group, kellesse süstiti 85 miljardit dollarit. AIG kukkumine oleks, arvestades ka tema rolli tuletisväärtpaberite turul, võinud lõppeda veel halvemini.

Kui oleks päästetud mõlemad pangad, poleks tõenäoliselt suudetud läbi suruda kuulsat TARP-programmi, mille raames turgutati finantsettevõtteid kokku 700 miljardi dollariga. Ja see päästis suhteliselt valulikust surmast päris mitu suurpanka – näiteks Citigroupi ja Bank of America.
Lisaks oleks päästmine võinud pangajuhtidele näidata, et nende nahka niikuinii turule ei tooda ning võtnud veelgi suuremaid riske, et end august välja upitada.

Teisest küljest oleks, nagu märkis üks kriisi põhjalikult uurinud ametnik, valitsus suhtunud pankadesse päästmise korral palju karmimalt ja lasknud suuremaid kulusid kanda ka aktsionäridel ja võlakirjaomanikel. Seega oleks pangad surutud tugevama distsipliini alla, mis oleks järgmist taolist õnnetust kindlasti vältida aidanud ning teinud pääsemisest karmi õppetunni.

Muidugi oleks Lehmani püsimajäämisel võinud kogu finantssüsteem teha paanilise üle-ääre-kukkumise asemel rahulikuma sujuva allaronimise ja oluliselt pehmema maandumise.

Juhtus siiski, et finantsmaailm vajas uuestisündi, sest veel kõrgemalt kukkumine pärast veel suuremaid finantsrumalusi oleks võinud lõppeda palju hullemas koomas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. September 2009, 20:14
Otsi:

Ava täpsem otsing