Riigiametid pelgavad töötajaid kaotada

Katre Pilvinski 15. september 2009, 00:00

Kaadri voolavust üheksaprotsendine palgakärbe ei too, kuna õpetaja elukutse on valitud südame järgi, ütles Pelgulinna Gümnaasiumi direktor Tõnu Piibur. "Ega ilma rahata saab ju ka tööl käia, kui huvitav töö on," märkis ta.

"Õpetajaamet kuulub südame järgi valitud ametite hulka. Üheksaprotsendine palgakärbe ei too midagi kaasa - sellega lihtsalt nõustutakse ning mujale ei minda," kinnitas ta.

"Kuhu nad ikka voolavad? Ma ei usu, et õpetajad hakkavad enesetäiendamise võimalusi otsima ning pöörduvad siis uue ametiga erasektorisse," rääkis ta.

Kaitseressursside ameti peadirektori Kairi Rikko sõnul hakkab osa atraktiivse haridusega töötajaid jälle erasektori poole vaatama, kui seal palgad kasvama hakkavad. Rikko sõnul on viimase aasta-kahe jooksul ametis palku vähendanud 8 protsenti. "Ma arvan, et järgmisel aastal veel ei minda palkade pärast ära," rääkis ta. "Kui palgatase ühtlustus, siis saime endale just erasektorist häid inimesi, eeskätt infotehnoloogias. Kuid on oht, et nad hakkavad uuesti ära liikuma," tõdes ameti peadirektor.

"Sel aastal vähendasime kõiki mobiililimiite ning autode kütuselimiiti. Kõik asjad on nii ära piiratud, aga ilmselt tuleb neid tegevusi veel kokku tõmmata," lausus ta.

Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Herko Suntsi sõnul on järgmise aasta kärbe ka neile 9-10 protsenti, aga kuna eelarve pole veel kinnitatud, pole nad veel plaane tegema hakanud. "Oleme ka seda teed läinud, et kui meil on mõni inspektor lahkunud või mõni koht vabanenud, siis oleme jätnud selle täitmata. See annab võimaluse palgataset säilitada," rääkis ta. Sunts ütles, et mujalt kui palgast kärpekohtade leidmine muutub raskeks, kuna tööinspektsiooni eelarvest moodustab 85 protsenti palk.

Majanduslikult raske aeg on tööinspektsioonile tööd juurde toonud. "Töövaidluskomisjon on meie halduses ning seal on töökoormus kasvanud. Töömahtude kasvamine ja palkade kärpimine annab tõsiselt mõtlemisainet, kuidas sellega toime tulla," ütles Sunts.

Andmekaitse inspektsioon on seisukohal, et kui kõikidel riigipalgal olevatel inimestel vähendatakse töötasu väikese protsendi võrra solidaarselt, on see mõistetav.

"Riigipalgaliste hulgas on väga erinevate alade inimesi - sekretärid, juristid, IT-spetsialistid jne. Erinevates segmentides on ka arengud erinevad, mõnes sektoris on riigipalk inimesele ahvatleva suurusega ka kärpe korral, mõnes sektoris kaasneb palga vähendamisega aga kaadri voolavus," lausus inspektsiooni avalike suhete nõunik Elsa Neeme.

Neeme sõnul kärbiti selle aasta eelarvet kahel korral kokku üle ühe miljoni krooni. Nõunik rääkis, et mõningane kate palkade säilitamiseks on tulnud majanduskulude vähendamise arvel, näiteks vähendati kontoripinna rendihinda, samuti on töötasu suudetud säilitada kahe lapsehoolduspuhkusel viibiva töötaja palkadelt, kelle ametikoht on jäänud täitmata.

Kodakondsus- ja migratsiooniameti juhi Ene Rebase sõnul on neil sel aastal palku juba 9 protsendi võrra vähendatud. "Kas eelarve täiendava vähendamise käigus osutub vajalikuks vähendada palku võrdsustavalt või on võimalik saavutada kulude kokkuhoid muul viisil, sõltub vähendamise kogumahust," sõnas Rebane.

"Palkade vähendamine mõjutab kindlasti töötajaskonda," märkis Rebane.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:13
Otsi:

Ava täpsem otsing