Koolitusturu hinnad languses

Urve Vilk 21. september 2009, 00:00

DevelopDesigni koolitaja Kadri Kõivu sõnul on koolituse hinnad tänavu langenud ning langevad veelgi. Esiteks on selle põhjustanud suured hanked, mille kaudu soovitakse koolitada suurt arvu inimesi, ja sel juhul on tellija otsustamise peamiseks kriteeriumiks koolituse hind. "Teiseks on asjaolu, et keerulises majandussituatsioonis otsitakse lisateenimise võimalusi ja nii on koolitusturul suhteliselt palju tegijaid, kel pole spetsiaalset täiskasvanute koolitamise alast väljaõpet, vaid kes pakuvad põhitöö kõrval keskmisest turu hinnast soodsamat teenust," räägib Kõiv.

Kõivu sõnul on põhjust arvata, et koolituste tellimine jääb järgmisel aastal selle aasta tasemele. Muutus võib toimuda koolituse teemades: tööandjad finantseerivad koolitusi, mis on otseselt seotud tööga: raamatupidamine, õiguskoolitus, arvutikoolitus, keeleõpe jne. Harva tellitakse töötajate enesearengule suunatud koolitusi, nagu stressijuhtimine või eneseanalüüs.

SELF II juhataja Vahur Murutari sõnul näitab koolitusfirmade liidu statistika, et sel aastal on suured koolitusfirmad hoidnud hindu üsna stabiilsetena - võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga on keskmine päevahind langenud 10 protsenti. Murutari arvates väike langus koolituse hindades, kuna need on Eestis olnud pigem turul kui omahinnal põhinevad, siiski veel tuleb.

"Viimasel aastal on turul rohkem enamasti väikseid ja uusi dumpinguhindadega koolituse pakkujaid. Nende strateegia ei tundu aga olevat jätkusuutlik - neil ei näi olevat kapitali, mis tagaks võimaluse pikaajaliselt alla omahinna tegutseda. Koolituse tellijad on valmis võtma odavate koolituste "kaubaproove", kuid pikemas perspektiivis pole odavus ka nende jaoks meie kogemust mööda peamine kriteerium," rääkis Murutar.

Murutari sõnul tellitakse rohkem praktilist, konkreetse firma või organisatsiooni vajadustest lähtuvaid koolitusi ehk ollakse valmis ise eeltöösse panustama ja oodatakse seda ka koolitajalt. "Koolituse tellimine pole enam konformne tegevus "kõik tellivad ja ju siis meie ka" või "ikka on ju koolitatud"," rääkis Murutar.

Oluliselt rohkem tellitakse Murutari sõnul ka individuaalkoolitust ja personaalsest arengunõustamist lähtudes koolitatava individuaalsetest vajadustest.

OÜ Elamuskoolitus üks omanikke ja koolitaja Merike Mitt ütles, et paljud firmad on heal ajal väga palju koolitanud. "On palju ülekoolitatud inimesi. Ollakse saanud ühte, teist ja kolmandat," rääkis Mitt.

Mitti sõnul eelistatakse praktilisi koolitusi. "Läbirääkimisi pidades rõhutatakse aina praktilisust ja kasu. Öeldakse, et ei taheta mänge ega loengut. Ei oodata teooriat. Koolitusest loodetakse, et see tooks muutuste igapäevaellu."

Järgmise aasta hinnad sõltuvad majanduse üldisest käekäigust. "Mulle tundub, et hinnad enam eriti langeda ei saa, kuna koolitajad peavad ennast pidevalt täiendama, et olla teadmistega paar sammu ees. Kui hinnad veel langevad, ei saa koolitajad seda enam teha," rääkis Mitt.

Hinnad on Mitti sõnul eelmise aastaga võrreldes langenud 20-30%, kuulda on olnud ka 50%lise allahindlusega pakkumistest, eriti firmade puhul, kes turu keskmisest kõrgemat hinda küsisid. Paremaid hindu pakutakse eelkõige pikemaajaliste programmide puhul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing