Wilmott: finantsis liiga palju matemaatikat

21. september 2009, 21:36

Finantsturud on saanud liiga sõltuvaks
matemaatikutest, kes kasutavad hinnaliikumiste prognoosimiseks keerukaid
mudeleid, milles puudub lihtne mõistlikkus, kirjutab Bloomberg.

Londonis kanda kinnitanud finantsraamatute autor Paul Wilmott, kelle viimane üllitis kannab pealkirja „Paul Wilmott on Quantitative Finance“ peab liigset matemaatikat finantsmaailmas ohtlikuks.

„Selles äris on liiga palju matemaatikat. Ma lihtsalt tahaksin, et inimesed jääksid korra seisma, et mõelda,“ muretses ta. Wilmotti sõnul võivad finantsmaailma liikumiste prognoosimise jaoks vaid matemaatilisi mudeleid kasutavad tegelased mööda vaadata mudelis esinevatest vigadest, mis viivad ka valede prognooside ja järeldusteni.

„Inimesed tõepoolest ei sea neid eeldusi piisava kahtluse alla,“ täheldas Wilmott, kes tegeles Oxfordi Ülikoolis matemaatilise rahanduse üksuse asutamise juures. „Kui eeldused on valed, on ilmselgelt valed ka mudelid ja kõik, mis sellele järgneb,“ märkis ta.

Sellistele mudelitele toetumine on muutnud ka Wall Streeti tööjõu profiili. „Kakskümmend aastat tagasi võisid inimesed, kes seal raha-asju juhtisid, olla lõpetanud ka ajaloo eriala,“ lausus Wilmott. Nüüd on suurem osa sealsetest inimestest matemaatikud.

„Paljudel matemaatikutel, aga, pole sellist mõistlikkust, mis oli vanadel tegijatel.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2009, 11:20
Otsi:

Ava täpsem otsing