Laenuintress tagasi ahvatlevas suuruses

Silvia Kruusmaa 24. september 2009, 00:00

Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna spetsialisti Siret Vildo sõnul alanesid augustis nii baasintressimäär, mis on positiivseks uudiseks juba laenu omavatele majapidamistele ja ettevõtetele, kui ka intressimarginaal.

Eesti Panga teatel vähenes Eesti eraisikutele ja ettevõtete väljastatud laenu- ja liisinguportfell augustis 1,3 miljardi krooni ehk 0,5 protsendi võrra. Laenu- ja liisinguportfelli kogumaht oli augusti lõpus 258 miljardit krooni, mida on 4,7 protsenti vähem kui aasta tagasi.

Kõige suurema languse on läbi teinud kaubandusele väljastatud laenude maht, mis on võrreldes aastataguse ajaga neljandiku võrra väiksem. Seevastu energeetikasektorile väljastatud laenude maht on praegu möödunud aastaga võrreldes neljandiku võrra suurem.

Eraisikute tarbimislaenude ning autoliisingute maht on viimase aasta jooksul vähenenud ligikaudu 9 protsenti. Samuti oli augustis eluasemelaenude aastakasv esmakordselt negatiivne ehk võrreldes mullusega oli augustis eluasemelaenude maht 0,3 protsendi võrra väiksem.

Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal koguportfellis kasvas augustis vähem kui varasematel kuudel, nentis Eesti Pank. Augustis suurenes vastav näitaja 0,2 protsendipunkti võrra ning jõudis 6,5 protsendini portfellist.

Mõnevõrra paranes ehitus- ja veondussektorile ning hotellide ja restoranide sektorile väljastatud laenude kvaliteet, probleemid aga suurenesid põllumajandussektoris.

Ettevõtete ja majapidamiste hoiuste maht suurenes augustis 163 miljoni krooni võrra, 106,1 miljardi kroonini. Augustis suurenesid eelkõige ettevõtete hoiused, majapidamiste hoiuste kogumaht aga vähenes.

Majapidamiste hoiused vähenesid eelkõige nõudmiseni hoiuste vähenemise tõttu, tähtajalised hoiused aga suurenesid nii mahuliselt kui ka osakaaluna hoiuste kogumahust.

Augustis oli 62,4 protsenti eraisikute hoiustest paigutatud tähtajalisele hoiusele, mis on jätkuvalt majapidamistele oluline säästude paigutamise koht.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:14
Otsi:

Ava täpsem otsing