Leedu keskpank: majandus saab põhjast läbi

25. september 2009, 11:18

Leedu keskpanga juhi sõnul hakkab olukord
Leedu majanduses stabiliseeruma – kui nõudluse toibumine välisturgudel jätkub,
on tuleval aastal juba õrna kasvulootust.

Teise kvartali 20,2%ne SKP langus oli aga kõige järsem kukkumine kõigi Euroopa Liidu riikide seas.

„Kui välistingimused on soodsad, võib majandus tuleval aastal tõusule pöörata, ehkki kasv oleks alles väga väike,“ ütles Leedu keskpanga juht Reinoldijus Sarkinas agentuurile Bloomberg.

Leedu valitsus prognoosib tuleval aastal SKP langust 4,3%, kui valitsus jätkab Maastrichti eurokriteeriume silmas pidades oma kokkuhoiumeetmeid.

Eile esitas valitsus ettepanekud sotsiaalkulutuste kärpimiseks, et tuleva aasta eelarvedefitsiit ei käriseks suuremaks kui tänavu prognoositud 8% SKPst.

„Tuleval aastal peab defitsiit vähenema hakkama,“ ütles Sarkinas. „Me ei saa laenu võtta üksnes tarbimiseks. Me peame elama oma võimaluste piires.“

Paisuv eelarvedefitsiit ei tähenda aga Sarkinase sõnul veel seda, et Leedu peaks rahvusvahelistelt doonoritelt abi paluma. Leedul pole praegu sellist vajadust, kinnitas Sarkinas, lisades, et „selles pole ka midagi hirmsat, kui selline vajadus peaks tekkima“.

Seni on Leedu valitsusel õnnestunud turgudelt laenata ning Sarkinase sõnul on laenu tingimused aasta algusest oluliselt paranenud.

Pankade võimalike laenukahjumite reservid on kasvanud 3,28%le laenuportfellist võrreldes 0,8%ga aasta tagasi ning kasvavad veelgi. Sarkinase sõnul on aga pankade puhvrid piisavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2009, 11:18
Otsi:

Ava täpsem otsing