Kohus mõistis Soome asfaldikartellile 1,29 mld kr trahvi

29. september 2009, 18:41

Kõrgem halduskohus karistas täna seitset
ettevõtet eesotsas Lemminkäisega konkurentsirikkumise eest kokku 82,5 mln eurose
(1,29 mld krooni) trahviga ning ses Soome ajaloo suurimas kartelliasjas on
oodata veel suuri nõudeid.

Tänase otsuse kohaselt oli tegu aastail 1994-2002 jätkuvalt toiminud üleriigilise kartellikokkuleppega, mis kattis kõiki riigi, omavalitsuste ja erasektori hankeid, vahendasid STT ja Kauppalehti. Arbitraaþikohus oli varem lugenud tõendatuks vaid hajusalt osas riigist toiminud kartelli.

Ehitusfirma Lemminkäinen ei ole seni eelarves reserveerinud raha juba kohtusse antud valdade ja maanteeameti hagide rahuldamise puhuks neis sisalduvate nõuete katteks. Kahjude hüvitamise nõudeid on praegu esitatud kokku 50 mln euro eest, koos intressidega läheneb summa 100 miljonile. Hagejad on 16 omavalitsust ja maanteeamet ning omavalitsusliidu juristi Pirkka-Petri Lebedeffi sõnul on ilmselt oodata veelgi nõudeid. Näiteks Helsinki osas oli tänane otsus oluline, kuna alamastme kohtu varasem otsus ei lugenud tõendatuks kartelli tegutsemist pealinna hangete osas, nüüd aga loeti see üleriigiliseks.

Konkurentsiameti hinnangul tõstis kartell asfalditööde hinda umbes 10%. Selles suhtes tänane otsus seisukohta ei võtnud, asi jääb otsustada kahju hüvitamise protsessidel iga juhtumi kohta eraldi.

Kui ka kahjusid kohtus välja ei mõistetaks, jagub maksmist juba trahvidestki. Lemminkäise osa kogutrahvist on 68 mln eurot, kuna otsuse kohaselt lepiti asfalditööde turu jagamises kokku just tema juhtimisel. Ettevõtte teatel läheb tänavuse aasta tulemus selgelt kahjumi poolele. Lemminkäise aktsia langes täna Helsinki börsil 7%. Teised trahvisaajad on VLT Trading, NCC Roads, Skanska Asfaltti, SA-Capital, Rudus Asfaltti ja Super Asfaltti. Eesotsas peasüüdlaseks osutunud Lemminkäisega on mitmel neist tegevust ka Eestis.

Alama astme kohtu otsuse edasi kaevanud konkurentsiamet sai tänase otsusega peaaegu täielikult oma tahtmise kooskõlas seadusega määratud trahvi ülempiiriga. Ettevõtted ise eitasid kartellikokkulepet, kuid kohtuotsuse kohaselt lõid esitatud tõendid turust kompleksse pildi ning tegu ei saanud olla juhusega. Tegu on seni suurima kartelliasjaga Soome kohtutes. Konkurentsiamet teatas kahtlusest 2002. a, infot asja kohta andsid asfaldiala väikeettevõtted, endised ettevõtjad ja kliendid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2009, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing