Merkel kergendab maksukoormat

29. september 2009, 07:49

Saksamaa saab pühapäevaste valimiste järel
esimese paremtsentristliku valitsuse Helmut Kohli allajäämisest Gerhard
Schröderile 1998. aastal - võitnud parteide peamisi lubadusi on madalamad
maksud.

Kui palju sakslaste maksukoorem kergeneb, on esialgu lahtine - koalitsiooni looma hakkavad CDU/CSU ja FDP on eri meelt ning piirid seab ka Saksa riigi järsult halvenenud rahanduse seis.

Merkel lubas valimiskampaanias mõõdukaid maksukärpeid kokku 15 miljardi euro ulatuses. FDP on radikaalsem, nõudes kogu maksusüsteemi lihtsustamist ning maksukoorma kergendamist vähemalt 35 miljardi euro võrra.

Maksukärpeid pole loota enne 2011. aastat
Eile kinnitas Merkel, et ettevõtlus- ja pärimismaksude ülevaatamine saab uue valitsuse prioriteediks, et kõrgetest maksudest ei saaks pidur majanduse toibumisele. Samas märkis Merkel, et enne 2011. aastat ei ole maksude kärpimine realistlik.

Saksamaa tuleva aasta eelarve rahastamiseks tuleb valitsusel juba ilma maksukärbetetagi juurde laenata rekordilised 100 miljardit eurot. Eelarvedefitsiit riskib kasvada selle aasta 3%-lt tuleval aastal 5%-le SKPst ning avaliku sektori võlg 80%-le SKPst.

"Uue valitsuse ees on viimase 50 aasta raskemaid ülesandeid," kommenteeris ajalehele Wall Street Journal UniCrediti panga ökonomist Alexander Koch. "Ühelt poolt tuleb eelarve tasakaalu saada, samal ajal aga käivitada ka uued abinõud majanduskasvu toetamiseks." Merkel on välistanud ka käibemaksu tõstmise, mida valitsuse nõunikud eelarvedefitsiidi lappimiseks on soovitanud.

Teistest olulisematest majandusteemadest toetavad nii Merkeli Kristlikud Demokraadid kui ka nende värsked koalitsioonipartnerid tuumajaamade käitusaja pikendamist - nii pole karta, et 2021. aasta järel Saksamaal enam tuumaenergiat ei toodeta.

Eile olid Saksa elektritootjate aktsiad börsil ühed suuremad tõusjad.

Tööturu- ja tööstuspoliitika tekitab vaidlusi
Eri meelt ollakse aga tööturu reformimise osas, kus FDP nõuab koondamisreeglite lihtsustamist. Täit üksmeelt pole ka tööstuspoliitikas, kus Vabad Demokraadid ei toeta riiklikku sekkumist ning on vastu olnud näiteks autotootja Opeli päästeplaanile.

Erimeelsustest hoolimata loodetakse uus valitsus paika saada oktoobri lõpuks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2009, 07:49
Otsi:

Ava täpsem otsing