Pea alaspidi käijad edukad

Romet Kreek 30. september 2009, 00:00

Austraalia on kaunis kummalise majandusega maa, mis on laskunud investoritel hästi teenida.

Kui üleilmne finantskriis on tööstusriike kurjalt räsinud, langetas Austraalia järsult intressi ja valitsus toetas majandust. Austraalias oli buumi ajal suuremgi kinnisvaramull kui Suurbritannias või USAs, kuid sellist lööki seal vastu ei ole võetud. Austraalia majandus ei ole langust näinudki.

Teises kvartalis kasvas Austraalia majandus aastaga 0,6 protsenti, esimeses kvartalis oli majanduskasv vaid 0,3 protsenti. Ja tegemist ei ole nn otsitud numbriga nagu tavaks Lääne-Euroopas, kus võrreldakse kvartali muutust eelneva kvartaliga. Võrreledes teiste arenenud riikidega on seal vaatamata intressikärpele baasintress suhteliselt kõrge (3%).

Tänavu on Austraalia aktsiaturg omas vääringus tõusnud 27,7 protsenti. Kuid kuna Austraalia dollar on teinud tugeva tõusu euro vastu, on europõhiseks tõusuks suisa 51,6 protsenti. Arenenud Euroopa aktsiaturgudel ei ole sellise tõusu vastu suurt midagi vastu panna, küll aga ei ole see areng midagi eriti silmapaistvat Aasia kontekstis. Hiina aktsiaturg on tõusnud 57 protsenti, Korea 52,8 protsenti, India 69 protsenti, Tai 57 protsenti, Indoneesia 101,2 protsenti, Vietnam 73 protsenti ja Sri Lanka 83 protsenti.

Kõige kergema vaevaga saab osta börsil kaubeldavat Austraalia fondi, mille sümboliks on USAs EWA. Märtsis maksis aktsia 10,5 USA dollarit, nüüd aga 22,36 dollarit.

Fondis on kolm suuremat sektorit: 29,7 protsendiga pangad, 21,8 protsendiga kaevandused ja 6,3 protsendiga kütusekompaniid. Austraalia 200 ettevõtte aktsiast koosnevas aktsiaindeksis on pankade osakaal suurem (41,7 protsenti). See fond ja aktsiaturg on koosseisult ülitsükliline.

Ostsin juuni keskpaiku Austraalia aktsiaturult viie ettevõtte aktsiaid eesmärgiga muuta portfelli tsüklilisemaks.

Sellest ajast on lehekirjastaja West Australian Newspapers'i aktsia tõusnud 50 protsenti, maagaasikompanii Woodside Petroleumi aktsia 23 protsenti, terasetootja BlueScope Steeli oma 5,7 protsenti, kaevandaja Centennial Coali aktsia 3,6 protsenti ja Mincor Resources 36 protsenti. AUD on samal ajal tõusnud 4,2%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:14
Otsi:

Ava täpsem otsing