Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Börs: raamatupidamisest sai Apple'i sõber

01. oktoober 2009, 08:34

Vähem kui kaks aastat tagasi oli
raamatupidamine Apple'i üks suuremaid vaenlasi, sest maailma ühe tuntuma
tehnoloogiafirma kohal rippus raamatupidamisskandaal, mis ähvardas ettevõtet
koguni Nasdaqi börsilt minema kihutada.

Nimelt avastas USA väärtpaberituru järelevalve organ (SEC) 2006. aasta teisel poolel, et terve rea ettevõtete aastate eest küllaltki laialdaselt levinud tava, et juhtkonna motivatsioonipakettide ühte koostisosa, optsiooniprogrammide puhul, muudeti optsioonide väljakirjutamise kuupäeva hiljem juhtkonnale soodsamaks, mis samal ajal suurendas ettevõtte kulusid.

Sajakonna ettevõtte hulka kuulus teiste hulgas ka Apple ning sellest oli teadlik ka ettevõtte asutaja ja juht Steve Jobs.

Nüüd on aga raamatupidamisreeglitest saanud Apple'i aktsia suurim sõber, sest eelmisel kolmapäeval vastu võetud uuendused võimaldavad hoobilt kasvatada käivet ja kasumit.

Muudatused puudutavad keerulisi tooteid ja teenuseid pakkuvaid ettevõtted, kus kaubaks on korraga riistvara, tarkvara ja teenus, nagu Apple'i mobiiltelefon iPhone ja Palmi uus nutitelefon Pre.

Varasemate reeglite kohaselt sai ettevõte toote müügist saadud raha kohe kätte, aga tulud ja kasumi pidi ettevõte jaotama pikema perioodi peale, milleks on tavaliselt selle toote eluiga.

Nii jaotab Apple iga iPhone müügist saadud tulu kaheksale kvartalile ning juhul kui ettevõte oleks kasutanud uute raamatupidamisreeglite kohaselt juunis lõppenud tulu kohe korraga kasumiaruandesse, oleks Apple kvartali käive olnud 17 ning 1,23 miljardi dollari suurune kasum koguni 58 protsenti kõrgem.

Artikli täisversiooni loe SIIN. Selleks osta päevapilet SIIT.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2009, 08:44
Otsi:

Ava täpsem otsing