Iirlased ütlesid ülekaalukalt 'jah'

ÄP 05. oktoober 2009, 00:00

Agentuur Bloomberg vahendab, et Lissaboni lepingu poolt hääletas 67% valimas käinutest.

"Iiri rahvas on rääkinud selge ja kõlava häälega," ütles Iiri peaminister Brian Cowen. "See on hea päev Iirimaa ja Euroopa jaoks."

Nii mõnigi mullu lepingu vastu hääletanud iirlane muutis meelt Iirimaad tabanud majanduskriisi tõttu. Just Euroopa Liitu ja euroalasse kuulumine ning Euroopa Keskpanga abi aitasid hullema ära hoida.

ELi eesistujariigi Rootsi peaminister nimetas Iiri referendumit heaks päevaks Euroopas ning avaldas veendumust, et leping jõustub 2010. aasta algusest. Ka Eesti välisministri Urmas Paeti sõnul langetas Iiri rahvas Euroopa tuleviku jaoks väga hea otsuse.

"Kõige olulisem faktor oli majandus," ütles Sinn Feini partei asepresident Mary Lou McDonald. "Valitsus ja opositsiooniparteid ütlesid töötutele, et kui Lissaboni leping läbi kukub, siis töökohti ei tule. See oli ebaaus ja vale."

Lepingu poolt olid kõik Iiri peavoolu parteid, välja arvatud Sinn Fein. Jah-leeris lõid kaasa ka mitmed ärimehed eesotsas Ryanairi juhi Michael O'Leary ja Inteli kohaliku juhi Jim O'Haraga.

"Ilma ELita poleks me viimastel kuudel küll hakkama saanud," ütles Dublinis asuva Communications Clinicu poliitikaanalüütik Terry Prone. "Eelmine kord oli ju lahe lepingu vastu hääletada. See näitas meid kui kriitilisi inimesi, kes mõtlevad oma peaga. Seekord enam nii lahe "ei" öelda ei ole."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:15
Otsi:

Ava täpsem otsing