Kas ohtlikum on löök pähe tühja või täis õllepudeliga?

05. oktoober 2009, 09:42

Tühi pudel on ohtlikum, selgitasid Šveitsi
Berni ülikooli teadlased, kes püüdsid küsimust lahendada eksperimentide
abil.

Töö tasuks said nad tänavuse Ig Nobeli rahupreemia, tunnustuse uurimistöö eest, mis paneb esmalt muigama, seejärel mõtlema.

Nobeli preemiate väljakuulutamise nädala eel andis ajakiri Annals of Improbable Research eelmisel nädalal Harvardi ülikoolis välja nobelite pilana mõeldud auhinnad. Preemiaid annavad kätte varasemate aastate nobelistid ning keegi ei pane pahaks, kui võitjad ilmuvad lavale karnevalikostüümides.

Veterinaarmeditsiini auhinna said kaks briti teadlast, kes tõestasid, et lehmad, kellele on pandud nimi, annavad rohkem piima kui nimest ilmajäänud lehmad. Lihtsalt need talunikud, kes vaevuvad lehmale nime panema, hoolitsevad oma loomade eest paremini.

Majanduspreemia läks Islandi pankadele Kaupthing Bank, Landsbanki, Glitnir Bank ja Islandi keskpangale, kes suutsid tõestada, et väikesed pangad võivad ühtäkki saada väga suurteks pankadeks ja vastupidi ning sama seaduspära peab paika ka kogu Islandi majanduse puhul.

Keemiapreemia said Mexico ülikooli teadlased, kes püüdsid tekiilast toota teemante.

Meditsiinipreemia sai ameeriklane Donald L. Unger, kes uuris iseenda näitel sõrmede liigesepõletiku põhjuseid, püstitades hüpoteesi, et ta oli 60 aastat igapäevaselt naksutanud vasaku käe sõrmenukke, aga mitte kunagi parema käe sõrmenukke.

Füüsikapreemia said teadlased Cincinnati, Texase ja Harvardi ülikoolidest uurimuse eest, miks rasedad naised ümber ei kuku. Seda kajastav artikkel ilmus 2007. aastal maailma ühes mainekaimas teadusajakirjas Nature.

Kirjandusauhinna vääriliseks kuulutati Iiri politsei, mis on väljastanud üle poolesaja trahvikviitungi nimele Prawo Jazdy, see tähendab poola keeles „juhiluba“.

Rahvatervise alal väljaantud preemia vääriliseks tunnistati rinnahoidja, mis on võimalik hädaolukorras kiiresti kohendada gaasimaskiks nii endale kui ka kõrvalseisjale. 2007. aastal sai selline leiutis USAs patendi.

Matemaatikaauhind läheb Zimbabwe riigipangale, mis pakub inimestele võimalust igapäevaelus kokku puutuda väga erinevate numbritega. Riigis on olemas nii ühesendine paberraha kui ka rahatäht, mis tähistab sada triljonit dollarit (100,000,000,000,000).

Bioloogiaauhind läks Jaapani teadlastele, kes näitasid, et köögis tekkiva prügi kogust on võimalik 90 protsenti vähendada, kasutades selleks baktereid, mis pärit hiidpandade sõnnikust.

Täna lõuna ajal kuulutatakse välja tänavuse Nobeli meditsiinipreemia võitja(d).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 11:27
Otsi:

Ava täpsem otsing