M&A testib maad uueks tõusuks

Silvia Viidik 06. oktoober 2009, 00:00

On ikka öeldud, et ostma peaks langevalt turult, st parimad ostuvõimalused oleks praeguse seisuga võinud jääda aasta esimesse poolde. Suurettevõtted jäid reeglit eirates valdavalt ooteliinile ning on asunud oma oste tegema mõni aeg hiljem.

Euroopa ettevõtted teatasid kolmandas kvartalis 72,4 miljardi dollari väärtuses ühinemistest ja ülevõtmistest (M&A). Seda on Mergermarketi andmetel teise kvartaliga võrreldes 10 protsenti enam. Terves maailmas jõudis M&A tehingute maht viimase üheksa kuuga 1,5 triljoni dollarini. Tuleb muidugi märkida, et number on aastatagusega võrreldes pisut lahjavõitu ning jääb sellele alla pea 40 protsendiga.

Kuigi rekordnumbreid sel aastal kindlasti ei saavutata ning tulemused on isegi päris tüki aja nõrgimad, annab tegevuse elavnemine lootust ettevõtete tegelike tugevuste paranemisele. Ei oleks mõtet hakata end kellegi ülevõtmisega kurnama, kui enda bilanss hirmust karjuks.

Tõele au andes tuleb siiski märkida, et vaid rahas tehtud ülevõtmised jäävad üsna ilmsetel põhjustel varasematest aastatest vähemlevinuks, kuigi JPMorgani andmetel on näiteks USA ettevõtted kogunud korralikku rasvakihti ning nende likviidsete varade ja raha osakaal on kõrgeim alates 1951. aastast. Raha kogumine oli selgelt viimase aasta suurim võistlus ellujäämise nimel ja seda võtsid üsna tõsiselt vast kõik ettevõtted. Nüüd on aktsiaturgude rõõmsate hüpete ja majanduse paranemise märkide valguses aeg taas salenemisprogramm läbi teha, et laieneda teiste arvelt.

Seda on kriisijärgses maailmas ka oluliselt lihtsam teha - väiksemad ettevõtted, kelle jõuvarud raskustega võitlemiseks pole olnud piisavad, püüavad ise suurematele silma visata, et nende hõlma alla pugeda. Ka nende puhul, kes sooviksid jääda iseseisvaks, on igasugused kaitsetrikid nõrgema mõjuga.

Nagu öeldud, aktsiatega ostetud ülevõtmised on võtnud aina enam maad. Bloombergi andmebaasist selgub, et umbes 36 protsenti selleaastastest M&A tehingutest sisaldavad ostuvahendina mingil määral ka aktsiaid. See on viimase kaheksa aasta arvestuses kõrgeim tase - alles 2001. aastal oli aktsiate osakaal tehingutes 46protsendiline. Ostjale annavad aktsiad võimaluse mitte liigselt rahapositsioonis kaotada ning müüjale n-ö optsiooni majanduslikule paranemisele. Kui tõepoolest kõik hakkab ülesmäge minema, oleks müüjad rahalises tehingus justkui osa väärtusest praeguste odavate hindade tõttu justkui kohe maha kandnud. Aktsiaomand tüürib ülesmäge koos majandusega, mistõttu annab mineviku müügitehing kasu ka hilisemas tulevikus.

M&A turu domineerivateks tegelasteks on sel aastal kujunenud suured strateegilised ülevõtjad, erakapitaliettevõtete võim on kadunud laenusaamise keerukuse taha ning omanikud pole niisama lihtsalt valmis rahalise positsiooni parandamiseks ka uusi tšekke vorpima. Mõni aasta tagasi olid just need ettevõtted ülevõtmisturu kõige laiema joonega tegijad, aga nüüd said nad kogu 1,5 triljonist M&A tehingumahust enda nimele kirja vaid 72 miljardit, mis on aastatagusega võrreldes 67%-line kukkumine.

Seega tundub, et selleaastaste ülevõtmiste taga on varasema kiire kasumi teenimise asemel rohkem strateegilist mõtlemist - ettevõtted püüavad laieneda globaalselt ja ülevõtmiste abil vallutada senitundmata turge. Seda illustreerib ilmekalt ka Krafti ja Cadbury ülevõtmisjant, mida nendel lehekülgedelgi mõni aeg tagasi kajastasin. Erakapitaliettevõtted, kes veel mõned aastad tagasi olid ülevõtmismaailma aktiivseimad tegijad, ostsid firmasid suuresti vaid kiire kasumiga edasi müümiseks .

Esimesed maakuulajad on oma töö ära teinud ning näidanud, et M&A turg ei ole päris kindlasti välja suremas. Suure tõenäosusega saab järgmisel aastal valdkond sisse palju suurema hoo.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:15
Otsi:

Ava täpsem otsing